Eesti esimese satelliidi start võib toimuda lühikese etteteatamisega

http://www.arianespace.tv/Eesti esimese satelliidi ESTCube-1 kosmosesse toimetav Euroopa kanderakett Vega ootab Prantsuse Guyanas kosmosesadama stardiplatvormil ilmastikuolude normaliseerumist, start võib toimuda lähiajal lühikese etteteatamisega.

ESTCube-1 delegatsiooni juht Euroopa kosmosesadamas Prantsuse Guyanas, Tartu ülikooli doktorant Silver Lätt teatas, et stardi edasilükkamise põhjuseks olnud tugevad tuuled atmosfääri ülakihtides ei vaibunud nädalavahetusel, vaid hoopis tugevnesid.

 

"Pühapäeval oli tuul veelgi hullem, kui reedel, nii et täna starti ei toimunud. Kosmosesadama meteoroloogid jätkavad pidevalt atmosfääri sondeerimist ning kui tuul vaibub, võib Vega startida nüüd vaid mõnetunnise etteteatamisega," ütles Lätt.

Kõik kolm Vega pardal olevat satelliiti, Eesti ESTCube-1, Euroopa kosmoseagentuuri Proba-V ja Vietnami VNREDSat-1 viiakse maalähedasele polaarorbiidile, mille eriliseks omaduseks on sünkroniseeritus päikese asendiga. Orbiidi parameetrid on sellised, et satelliit jõuab samasse kohta Maa kohal alati kohaliku aja järgi samal kellaajal, teatas Tartu ülikooli pressiesindaja BNS-ile.

"Kujutage ette tasandit, mis läbib Maad ülevalt alla. Et satelliiti sellel tasandil asuvale orbiidile viia, tuleb oodata, kuni Maa igapäevase pöörlemise tagajärjel asub ka kosmosesadam sellel tasandil. Neist lihtsatest kaalutlustest lähtuvalt saab Vega startida ainult kindlal kellaajal ja stardi edasilükkamine toimub 24 tunni kaupa," selgitas ESTCube-1 projekti juhendaja Mart Noorma ning lisas, et kuna see kellaaeg, mil Prantsuse Guyana asub satelliitidele ettenähtud orbiidi tasandil on 23.06 kohaliku aja järgi, peavadki Eesti kosmosehuvilised, kes ajaloolisele stardihetkele tunnistajateks tahavad olla, otseülekande jälgimiseks väga vara tõusma.

Eesti tudengite ja IT-ettevõtte CGI koostöös valminud satelliit pidi esialgse kava järgi lendama kosmosesse Eesti aja järgi laupäeval kell 5.06.

Kuupsatelliidi mõõdud on 10 korda 10 korda 10 sentimeetrit ja kaal veidi üle kilogrammi. ESTCube-1 orbiidile saatmisel kasutatakse esmakordselt uut satelliitide juhtimistarkvara Hummingbird. Satelliidi eesmärk on testida kümnemeetrise juhtme väljalaskmist, mis on osa elektrilise päikesepurje arendamisest, mõõta purjele mõjuvat jõudu ja pildistada väljalastud juhet. Lisamissioonina pildistab satelliit kosmosest Maad ja kui võimalik, siis ka Eestit.

Eesti tudengisatelliidi programmi algatasid Tartu ülikooli üliõpilased ja õppejõud 2008. aastal eesmärgiga populariseerida reaal- ja inseneriteadusi, anda tudengitele praktilisi kogemusi ning arendada ettevõtlikkust. Eesti tudengisatelliidi projektis on tööperioodi vältel osalenud ligi sada üliõpilast Tartu ülikoolist, Tallinna tehnikaülikoolist, Eesti lennuakadeemiast ning Eesti maaülikoolist. Projekti juhendavad Tartu observatooriumi teadlased ja Tartu ülikooli õppejõud.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD