Eesti teadlaste hinnangul sajandi lõpus jõgedele enam jääkatet ei teki

Pilt on illustratiivneTartu ülikooli ja maaülikooli teadlaste aruande järgi selle sajandi lõpuks kliima soojenemise tõttu suuremale osale Eesti jõgedele talvel enam jääkatet ei teki.

Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi limnoloogiakeskuse hüdrobioloogia professori Tiina Nõgese sõnul toob kliima soojenemine endaga kaasa 21. sajandi lõpuks Eesti siseveekogude hüdroloogilise režiimi olulise muutumise.

"Jõgede jääperiood muutub lühemaks ning suuremas osas jõgedel jääkatet ei teki. Märgatavalt suureneb jõgede talveäravool, kevadine suurvesi jääb väiksemaks ja nihkub varasemale ajale, millega kaasneb kevadiste üleujutuste vähenemine," selgitas Nõges.

Ta märkis, et kliimamuutus reeglina halvendab veekogude seisundit sarnaselt otsese inimmõjuga ja seetõttu peavad planeeritavad veekogude kaitse- ja tervendamismeetmed olema selle võrra tõhusamad. Eestis on kliimamuutus seni küll suhteliselt tagasihoidlik, kuid teadlaste hinnangul siiski juba ilmne eelkõige põudade, tormide ja üleujutuste sagenemise näol.

Teadlased tutvustavad keskkonnaministeeriumi tellimusel valminud aruannet kolmapäeval toimuval seminaril, teatas maaülikooli pressiesindaja BNS-ile.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD