Euroopa kanderakett Vega startis teisipäeval varahommikul Prantsuse Guyanast, toimetades orbiidile Eesti esimese satelliidi ESTCube-1, mis hakkab katsetama elektrilise päikesepurje komponente.
Vega toimetas kosmosesse ka Euroopa kaugseiresatelliidi Proba-V ja Vietnami esimese kaugseiresatelliidi VNREDSat-1A.
ESTCube-1 jõudis oma ettenähtud orbiidile satelliitidest kolmandana Eesti aja järgi umbes kell 7.06. Kanderaketi start õnnestus plaanipäraselt ning ESTCube-1 lendab nüüd kiirusega 7,46 kilomeetrit sekundis keskmiselt 650 kilomeetri kõrgusel maapinnast. Satelliit jõuab esimest korda Eesti kohale kell 10.30 teisipäeva hommikul.
ESTCube-1 alustas pärast kanderaketist eemaldumist kontrollsignaali edastamist, mida on kõigil raadioamatööridel võimalik vastu võtta sagedusel 437,250 MHz.
Kuupsatelliidi mõõdud on 10 korda 10 korda 10 sentimeetrit ja kaal veidi üle kilogrammi. ESTCube-1 orbiidile saatmisel kasutatakse esmakordselt uut satelliitide juhtimistarkvara Hummingbird. Satelliidi eesmärk on testida kümnemeetrise juhtme väljalaskmist, mis on osa elektrilise päikesepurje arendamisest, mõõta purjele mõjuvat jõudu ja pildistada väljalastud juhet. Lisamissioonina pildistab satelliit kosmosest Maad ja kui võimalik, siis ka Eestit.
Eesti tudengisatelliidi programmi algatasid Tartu ülikooli üliõpilased ja õppejõud 2008. aastal eesmärgiga populariseerida reaal- ja inseneriteadusi, anda tudengitele praktilisi kogemusi ning arendada ettevõtlikkust. Eesti tudengisatelliidi projektis on tööperioodi vältel osalenud ligi sada üliõpilast Tartu ülikoolist, Tallinna tehnikaülikoolist, Eesti lennuakadeemiast ning Eesti maaülikoolist. Projekti juhendavad Tartu observatooriumi teadlased ja Tartu ülikooli õppejõud.