Menu

Soomusrong „Wabadus“ jõuab Antslasse

 • Kirjutas Võrumaa Teataja

Täna, 21. veebruaril jõuab Eesti Vabadussõja 100. aastapäevaks taasloodud soomusrong nr 7 „Wabadus“ Antsla raudteejaama, kus viibib kuni 28. veebruarini. 2019. aastal on Eesti Vabariik 100 programm pühendatud Vabadussõja 100. aastapäevale.

„Vabadussõda on üks olulisemaid verstaposte meie riigi sünniloos ning selle ajaloolise sündmuse toimumislugu väärib jutustamist,“ ütles Riigikantselei EV100 juhtrühma esimees Toomas Kiho.

Supirongil teenis sõdur, kes oli usklik ja ei võtnud püssi kätte ning kandis seljakotis Uut Testamenti. Kord peatas staabikapten Paulus selle sõduri ja hurjutas:”Sõdur, kes ei julge püssi pihku võtta…” Sõdur tõmbas seljakotist Uue Testamendi ja luges kohta, kus apostel Paulus keelab surmariista käsitamast. “Aga kui kapten Paulus nüüd käseb!” põrutas staabikapten Paulus, nagu see oleks endastmõistetav, et soomusronglane Paulus on ikkagi apostel Paulusest üle. Sõdur jäi nõutuks. J.Pert, Elu soomusrongil Vabadussõja esimestel päevadel, Vabadussõja Tähistel 1/1939, lk 6-8  Foto: Aron Urb

Antsla abivallavanema Kurmet Müürsepa sõnul annab rongi viibimine Antslas suurepärase võimaluse tutvuda lähemalt Vabadussõjas olulist rolli kandnud lahingutehnikaga. „Kõige olulisem on see meie kogukonna noortele. Antsla kogukond tervitab soomusrong „Wabadus“ idee autoreid ja teostajaid!“

Vabadussõda 100 sündmused Antslas

 1. – 28. veebruarini on soomusrong avatud iga päev kell 11-18, välja arvatud 24. veebruaril, kui soomusrong-näitus on avatud kell 8-14. 
 • 22. veebruaril kell 18 tähistatakse Kaika koolimajas Eesti Vabariigi aastapäeva.
 • 23. veebruar kell 11 toimub jalgsimatk soomusrong „Wabadus“ juurest Kaika koolimajani. Retke pikkus orienteeruvalt 11 km.
 • 24.02 kell 7.33 toimub Antsla Vabadussõja mälestussamba juures Kaitseliidu pidulik rivistus, kuhu on osalema oodatud kõik huvilised.

Eesti Sõjamuuseumi direktor Hellar Lill rõhutas, et soomusrongi üle-eestiline tuur kestab 2019. aasta lõpuni. „Soomusrong-näitus läheb uutele peatuskohtadele vastu hoolduse läbinud veeremi ja värskendatud näitusega ning pakub kindlasti elamuse kõigile külastajatele,“ lisas Lill.

Soomusrong-näitus peatub lähikuudel:

 • 21. –  28. veebruaril Antsla raudteejaamas;
 • 1. –  10. märtsil Võru raudteejaamas;
 • 21. –  31. märtsil Piusa raudteejaamas;
 • 1. –  7. aprillil Veriora raudteejaamas;
 • 8. – 21. aprillil Põlva raudteejaamas.

Soomusrong nr 7 „Wabadus“ valmis Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna, Eesti Sõjamuuseumi ja Operaili koostöös. Soomusrongi ja -auto liikumisse Wabaduse teekonnal annavad oma panuse Eesti Raudtee, Kaitseliit, USS, kohalikud omavalitsused ja mitmed muuseumid. Vabadussõja ajalugu tutvustava näituse on koostanud Eesti Sõjamuuseum. 

2019. aastal keskenduvad sündmused Eesti Vabadussõja 100. aastapäevale. Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamise periood kestab kuni 2020. aasta 2. veebruarini, kui möödub 100 aastat Tartu rahulepingu sõlmimisest. Rohkem infot juubelisündmuste kohta www.EV100.ee.

LOE VEEL

LOE VEEL

15 PÄEVA ENIMLOETUD