Menu

Põllumajanduse olukord ikka väga hull

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Laupäeval Võrumaa põllumeeste päeval toimunud mõttetalgutel tuli välja, et Eesti põllumeeste olukord on ikka väga halb. Kujutage ise ette, et teil on tänavu kaks korda väiksem sissetulek kui möödunud aastal. Aga just selline on piimatootjate praegune seis ning ega seakasvatajatelgi sellest palju enam puudu ole.

Kahe sektori – piima ja seakasvatuse – mõõna tõttu kannatab tegelikult kogu põllumajandus, sest kõik on kõigega seotud. Viljakasvatajad müüvad piimatootjatele ja seakasvatajatele vilja, aga kui nõudlust pole, siis kukub ka vilja hind.

Piima hind on langenud juba peaaegu olematuks: kohati isegi 16 eurosendini kilo eest. Võrdluseks: veel aasta aega tagasi küündis piima hind 40 sendini kilo eest. Praegu makstakse piima eest keskmiselt 22–24 senti kilo eest. Rahas tähendab see, et ühel keskmisel farmil jääb iga kuu saamata ühe uue auto raha. Tasuvuspiir on farmidel kusagil 35 sendi juures kilo eest, mis tähendab, et alla selle toodetakse kahjumit. Pikalt selline kahjumlik tegevus kesta ei saa, mistõttu ettevõtjad on hakanud oma karja otsast likvideerima. Kõigepealt läksid müügiks lehmvasikad, nüüd on järg tiinete mullikate käes. Lõpuks pole muud, kui piima andvad lehmad müüki panna. Ostjad on Venemaal olemas, seal on piima hind suure nõudluse tõttu jätkuvalt kaks korda kõrgem kui meil.

Piima puhul on probleem selles, et seda ei saa töötlemata kujul pika maa taha vedada. Töötlemise võimalused aga põllumeestel puuduvad. Üks lahendus Eesti tootjatele oleks luua oma ühistu, kes hakkab piima töötlema, selleks olevat valitsusel 18 miljonit eurot investeerimisraha olemas. Ent nagu endine põllumajandusminister, riigikogu maaelukomisjoni esimees Ivari Padar laupäeval Sulbis rääkis, ei pruugi sellest abi olla. Näiteks Lätis tehti ühistu mõned aastad tagasi ära, aga see läks hingusele. Eestis tegutseb samuti ühistu E-Piim, aga sellel on raskusi oma kauba müügiga. Piimatoodete puhul saab praegu arvestada ainult kohaliku turuga, aga see on väga väike.

Kommentaarid   

-4 #1 aga 2015-07-15 00:10
Mida teeks üks keskmine farm kahe uue autoga kuus? Kui ihkate vene turgu ja kolhoosiaegu tagasi, kus võis tootmist teeselda ja kommunistina sai sapika asemel moskvitši ostuloa, siis palun arveldagegi nende väärtuses! Olidki juba suurtalunikeks moondunud need kolhoosnikud, kes esimesed taluseadusega moodustatud peretalud ilma tehnikata kolhoosist välja viskasid ja seejärel pankrotivaraga end üles töötasid.
Tsiteeri | ebasobiv
-4 #2 iga 2015-07-15 08:42
kuu jääb ostmata uus auto?? :eek: Miks iga kuu peab ostma uue auto?..võibolla on see kriis hooopiski hea..toob hoopis maapeale selle pilvedesse paisunud kinnisvara-põll unduse arendused!
Tsiteeri | ebasobiv
+7 #3 julius 2015-07-17 00:01
Kahju, et meie poliitikud, riigikogulased ja valitsuseliikme d ei oska peale sõja õhutamise valetamise ja pagulaste teema millegi muu peale mõelda.Kagu-Ees ti põllumeeste jaoks on vene turg olnud sajandeid oluline. Unistus, et EL ostab kõik meie toodangu ära ja teeb meid rikasteks, oli ikka väga naiivne.See, et meie valitsus ja riigikogus olevad koalitsioonipar tnerid ei oska riigimeestena käituda ja püüavad oma saamatust ja rumalust varjata Brüsselis suure idanaabri poole rusikatega vehkimisega, ongi peamiseks põhjuseks, miks põllumeestel on raske.ja veel raskemaks läheb. Tartumaal lõpetab tegevuse üle 5000 tuhande seaga sealaut. Jõgevamaal üle 3000 seaga sealaut. Mis asemele tuleb? Igav väli ja tühi maa ning töötute armee suureneb. Ida-Virumaal jääb töötuks lühikese ahja jooksul 600 töötajat, Läänemaal Haapsalus üle 400 inimese jne Aga sellest meie valitsus ei räägi ja riigikokku logelema ja suurt palka teenima läinud saadikuid ei huvita ka maainimeste elu grammigi. Vii aastaga panevad hoiule summa, millega saavad kenasti pensionipõlve pidada. No mida teeb Aunaste Riigikogus? Aga ta sai sinna ju Kagu-.Eesti häältega.Ainuke , kes tahab midagi teha, on Tarmo Tamm, aga kui teised Kagu-Eestist Riigikokku valitud ka teda ei toeta, siis jääb ka tema hääl hüüdja hääleks kõrbes.
Tsiteeri | ebasobiv

ARVAMUS