Uute hoonete ehitusega sageneb terviseametile laekuvate kaebuste hulk

Pilt on illustratiivne FOTO: Aigar NagelPärast koolide või lasteasutuste renoveerimist või ka päris uute hoonete ehitamist sageneb terviseametile laekuvate kaebuste hulk, mis on enamasti seotud hoonetes leviva ebameeldiva lõhnaga.

Spetsiifiline lõhn on iseloomulik neis hoonetes, kus on kasutatud erinevaid viimistlusmaterjale, eriti PVC ftalaate sisaldavaid katteid, teatas terviseamet. Ebameeldiv lõhn ei tähenda alati tervisekahjustust, kuid see võib olla mõne hoones viibija jaoks häiriva toimega. Aja jooksul viimistlusmaterjalidest keemiliste ainete emissiooni tõttu tekkiv lõhn tavaliselt kaob.

Hoonete siseõhus on leidunud erinevaid keemilisi ühendeid, mis eralduvad õhku viimistlusmaterjalidest ja mööblist. Keemiliste ühendite koostis ja kontsentratsioon siseõhus oleneb kasutatud ehitus-, viimistlus- ja sisustusmaterjalidest ning materjalikomponentide omavahelistest reaktsioonidest. Lenduvate orgaaniliste ühendite eraldumine õhku sõltub erinevatest tingimustest sealhulgas ruumi temperatuurist, õhuvahetusest, kastutatud viimistlusmaterjalidest, ehitustehnoloogiast ja ruumi niiskusest.

Sellest lähtuvalt soovitab terviseamet uute või renoveeritavate hoonete viimistlemisel arvestada nimetatud probleemiga ja kasutada lasteasutuste ehitamisel või renoveerimisel võimalusel madala saasteainete eraldumisega looduslähedasi materjale nagu kivi ja puit.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD