Tänapäeval muutuvad lapsed järjest varakumalt iseseisvamaks ning paljud vanemad arvavad, et küll laps juba teab, mida ta teeb. Unustatakse ära, et vanematepoolne kontroll lapse sõpruskonna ja tema käimiste üle on tegelikult lapsele abiks – see aitab sageli ära hoida tema sattumise võimalikesse sekeldustesse ja seadustega pahuksisse mineku.
Eriti ohtlik on, kui alaealine satub seltskonda, kus tarvitatakse alkoholi – noorte alkoholi tarvitamine lõpeb sageli kakluste või laamendamistega, mürgistuste või seksuaalse ahistamisega. Paraku juhtub järjest sagedamini nii, et lapsevanem kuuleb lapse tegudest ja pahandustesse sattumisest alles politsei vahendusel.
Peagi algava koolivaheaja puhul tuletaks lapsevanematele mõningaid asju meelde.
Politseitöö praktika näitab, et lapsevanemad peaksid tähelepanelikult jälgima noorte käimisi ja tegemisi just koolivaheaja alguses – siis kiputakse seda tähistama koos alkohoolsete jookidega. Samuti on see aeg, mil üks pikalt väldanud kohustus on kindlaks perioodiks lõppenud ja lapsed ei oska oma vabadusega esiti midagi kasulikku peale hakata. Nii tuleb politseinikel kooli vaheaegadel tihti tegeleda alaealiste õigusrikkujatega, kes ise oma tegusid alatasa igavusega põhjendavad.
Seetõttu on oluline, et lastel oleks põnevaid tegevusi, mis neid huvitab ja mis ei ole seadustega vastuolus. Näiteks pakuvad erinevad maakonna noortekeskused laialt võimalusi vabaaja sisustamisel, samuti pakuvad noortele palju erinevaid ja huvitavaid väljakutseid kodutütarde ja noorte kotkaste ühendused.
Politsei võib küll noori igapäevaselt korrale kutsuda, suunata neid mõjutusvahendi määramiseks alaealiste komisjoni, kirjutada välja rahatrahve või pidada lõputult loenguid õiguskuulekast käitumisest. Ent kui noore arengusse ei leia lapsevanem mahti sekkuda ja huvi tunda, millega noor inimene tegeleb, võib mõistmine õiguskuulekast käitumisest liiga hilja ja kallihinnaliselt kätte tulla.
Lapsevanemad peaksid enam huvi tundma ka selle vastu kui laps teatab, et keegi tema koolikaaslastest või sõpradest tuleb teie koju ööbima. Võtke ühendust teiste lapsevanematega ning küsige, kas nemad on selleks oma nõusoleku andnud ja kas nad teavad, kuhu ja kelle juurde nende laps ööseks jääb.
Sama lugu on ka internetis viibimisega. Lapsed ei oska arvestada internetis valitsevate ohtudega ja võivad sattuda sealse kuritegevuse ohvriks. Seetõttu peavad vanemad eriti hoolsalt jälgima, kus ja kellega nende laps internetis suhtleb.
Kindlasti on paljud tahes-tahtmata ka avalikes kohtades kokku puutunud mõne räuskava teismeliste kambaga, alkoholi tarbivate alaealistega, vandaalitsevate noorte või siis lihtsalt näiteks lugupidamatult eakamatesse inimestesse suhtuvate lastega. Kahjuks on sellised vaated saanud paljuski meie ühiskonna igapäevaseks osaks, et noored ei austa ennast ümbritsevat keskkonda, teisi inimesi, teinekord isegi oma enda vanemaid mitte.
Seepärast julgustan kõiki neid vallaelanikke, kes pealt näinud, kuid mingil põhjusel maha salanud noorte alkoholitarvitamise või muu rikkumise, sellest kohalikule politseile ikka teatama. Siinkohal ei saa olla tundmust, et see ei ole teie mure või häbi tuttava lapse tegude pärast sunnib asja maha salgama – sirguvad nendest ju täpselt sellised inimesed nagu meil neid aega juhendada ja õpetada on. Ja ükskõiksus või ajanappus lastega tegelemiseks ei ole kunagi soovitud sihti täitnud.
Meenutagem, et alla 16-aastastel alaealistel on keelatud viibida ilma täiskasvanud saatjata avalikes kohtades kella 23-6. Kui laps viibib nimetatud kellaajal avalikus kohas koos mõne täisealise saatjaga, peaks lapsevanem sellest teadlik olema ning andma selleks ka oma nõusoleku. Kindlam tunne on kõigil, kui täisealine saatja on perekonnale tuttav isik ning perel on tema kontaktandmed. Kui tegemist on üritustega, mis lõpevad öösel, tuleb lapsega eelnevalt kokku leppida, et keegi tuleb talle järele ning koos minnakse koju. Veenduge varem, millise üritusega on tegemist, kus see toimub, kes seal viibivad ja et seal ei tarvitataks keelatud aineid. Alati tasuks huvi tunda, kus ja kuidas peetakse lapse sõprade sünnipäevi või klassiõhtuid.
Ükskõiksus ei kasvata noori!
,,,see on sinu mõttemaailm. Kõiges on süüdi teised, mitte kunagi sina ise. Võta jalad pers,,,e alt välja ja hakka liigutama. Ära otsi vabanusi, sest valimistel tegid otsused sina, valides Randperesid, ojulambaid jne. Kõik võrukad, kellega suhtlen ja on sunnitud töötama mujal riikides ongi kannatanud sinusuguste, kanaajudega tegelaste pärast, sest tundub, et lollidemaailm ei lõpe niipea, eriti võrumaal, sest ainuke viga ongi, et lollid toodavad lolle juurde, sest laste toetusena saadud sandikopikad joote ka maha,,mis neist lastestki tahta?
huvitav, mida peaks tähendama need miinused
ehk - miks lumpenist vanemad peaks ära tegema oma töö, edasimõtlemisest ma isegi ei räägi
,,,kui uurida ja vaadata, missugused on korrakaitsjate võsukesed, kuidas mätsitakse kinni kõik nende tehtu siis millest me üldse räägime? Ja milleks peabki kuulekas tavakodanik ära tegema korrakaitsjate töö kui lahendused jooksevad nulli või abistaja kahjuks. Lumpenlandi politseile kuulub artikli pealkirja veerimine, sest edasimõtlemiseks puuduvad neil organid!!