Patsiendid kurdavad enda õiguste rikkumise üle tervishoiusüsteemis

Eesti Patsientide Esindusühingu (EPE) poole pöördub iga päev inimesi, kelle õigustega ei ole sotsiaal- ja tervishoiusüsteemis täiel määral arvestatud ning kes paluvad ühingult nõu ja abi oma õiguste kaitseks.

EPE poole pöördujate peamisteks muredeks on olnud sotsiaal- ja tervishoiusüsteemi võimetus pakkuda vajadustele vastavat ja õigeaegset abi, tõkked olemasolevate teenuste kättesaadavusel või nende halb kvaliteet ja kohati ebaturvalisus, selgub EPE pressiteatest. Samuti kurdetakse isikuõiguste rikkumiste üle, nagu nõusolekuta ja tahtevastane sekkumine inimkehasse ja eraellu, vähene või eksitav informeerimine pakutavatest teenusest, inimese arvamuse eiramine või karistamine enda soovide väljendamise eest.

Tõsist muret on pöördujatele valmistanud ka diskrimineerimine puude või sotsiaalse staatuse tõttu, bürokraatlikud tõkked abi saamisel, petuskeemide ohvriks langemine ja ülemäärane õiguste piiramine.

EPE hinnangul on viimastel aastatel oluliselt paranenud olukord psühhiaatria valdkonnas, mis oli ühingu esimese viie tegutsemisaasta ainus valdkond. Inimeste teovõimet ei piirata enam nende selja taga, nende vara on paremini kaitstud ja patsiente ei panda enam ilma igasuguse ametliku protseduurita tahtevastaselt ravile või hooldusele. Nüüd saab seda teha vaid kohtu otsusel ning patsiendil on protsessis advokaat.

Viimase 20 aasta jooksul on EPE nõustanud ja aidanud 27 000 klienti. EPE on enda sõnul ainus ühing, mis osutab järjepidevat avalikku huvikaitseteenust, tasuta nõustamist, juhtumikorraldust ja õigusabi. EPE tähistas pühapäeval enda 20. sünnipäeva.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD