Lapsevanemad suhtuvad tubakatoodete tarvitamisse laste ja noorte seas rangemalt kui alkoholi joomisesse.
Iga neljas lapsevanem arvab, et tubakatoodete tarvitamine peaks olema kõigile keelatud ja kolmveerand peab väga vajalikuks hoolitseda selle eest, et laps üldse tubakatooteid ei tarvitaks, selgub Emori uuringust. Alkoholi kohta arvab sama esimesel juhul kümnendik ja teisel juhul pooled vastajad. Seejuures ei arva iga neljas vanem, et tema võimuses on oma lapse sõltuvusainete tarvitamisega seotud otsuseid oluliselt mõjutada.
Nii tubakatoodete kui ka alkoholi tarvitamist peavad lapsevanemad Eesti noorte seas ühtmoodi suureks probleemiks. Vanemate endipoolne tihedam alkoholi tarvitamine kodustel tähtpäevadel muudab tolerantsemaks ka alaealisele alkoholi andmise suhtes. Uuring toob esile asjaolu, et iga kolmas 6-14-aastaste laste vanem peab vajalikuks ise esimesena lapsele alkoholi pakkumist, et seeläbi suunata tema tulevast alkoholi tarvitamist. Sigarettidega seoses peab seda vajalikuks iga kümnes.
Enamik lapsevanemaid tunnetab oma vastutust laste teavitamisel ja suunamisel ning näeb alkoholi ja tubakatoodete tarvitamisest tulenevaid ohtusid. Pea kõik lapsevanemad on seda meelt, et isa või ema on peamiselt vastutav selle eest, et lastele oleks selgitatud sõltuvusainete tarvitamisega kaasnevaid ohte ja kahjusid.
Enamik mõistab ka, et noorena alkoholi ja tubakatoodete tarvitamine suurendab sõltuvusse sattumise riski vanemas eas ja mõjutab noore inimese õppimisvõimet. Kolmveerand vanemaist on veendunud, et nad saavad ise oma lapse otsuseid tubakatoodete ja alkoholi tarvitamise suhtes tugevalt mõjutada ning paljud peavad vajalikuks erinevate lapsi suunavate tegevuste rakendamist.
Uuringu hinnangul vajaks tähelepanu see neljandik lapsevanematest, kes ei arva, et nemad vanemana saavad olulisel määral mõjutada enda lapse otsuseid seoses alkoholi ja tubakatoodete tarvitamisega. Taolise arusaamaga inimesed peavad ka mitmete last suunavate tegevuste rakendamist ja temaga ohtudest rääkimist vähem vajalikuks.
Lapse mõjutamise võimalust peavad väiksemaks sellised vanemad, kes igapäevaselt oma lastega vähem suhtlevad. Nende hulgas on ka vähem inimesi, kes leiavad, et lastega peaks alkoholi ja tubakatoodete tarvitamisega kaasnevatest ohtudest rääkima juba 10 aastaselt või varem.
Siseministeeriumi tellitud uuring viidi läbi tänavu aprillis ja mais.