Vene ja Eesti esindajad ei jõudnud piiririkkumise osas üksmeelele

Sõiduautode ootejärjekord Luhamaa piiripunktis.    Foto: INNO TÄHISMAALuhamaa piiripunktis teisipäeval toimunud Eesti ja Vene piiriesindajate kohtumisel ei jõudnud osapooled 5. septembri piiririkkumise asjaoludes kokkuleppele, teatas BNS-ile Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) esindaja.

Vene pool ei esitanud üle seitsme tunni kestnud läbirääkimistel ühtegi uut tõendit piiririkkumise kohta, kuid jätkuvalt keeldus kinnitamast 5. septembril piiriesindajate abide allkirjastatud ühisvaatluse akti.

PPA ei tagane 5. septembri ühisvaatlusel fikseeritud tõenditest, mis näitavad, et piiririkkumine toimus suunaga Venemaalt Eestisse ja tagasi Venemaale.

PPA peadirektor Elmar Vaher: "Kuigi Vene delegatsioon väitis ka täna, et soovivad jätkata küsimuse lahendamist piiriesindajate vahel, ei usu ma pärast kaht tulemuseta lõppenud kohtumist selle võimalikkusesse. Vastavalt valitsuste vahelisele lepingule on järgmise sammuna võimalik piiriintsidendi lahendamine viia diplomaatilise tasemele ning teeme seda esimesel võimalusel."

Ka eelmine samasisuline kohtumine 8. septembril lõppes tulemuseta.

PPA pressiesindaja Martin Luige sõnul toimus Eesti piiriesindaja, PPA piirivalvekolonel Aimar Kössi ettepanekul 5. septembril kella 13 ajal ühisvaatlus Vene piirivalvega, kus kinnitati piiririkkumist Venemaalt Eestisse ja tagasi Venemaale.

"Selle kohta vormistati akt, mille allkirjastasid Eesti ja Vene Föderatsiooni piiriesindaja abid. Vene piirivalve ei ole siiani nõustunud 5. septembri ühisvaatluse akti ametlikult kinnitama," märkis Luige. "Vastavalt Eesti Vabariigi ja Vene Föderatsiooni vahelisele kokkuleppele on mõlema riigi valitsused määranud piiriesindajad. Piiriesindajate üheks ülesandeks on piirivahejuhtumite lahendamine. Valitsustevaheline leping näeb ette, et kui piiriesindajatel ei ole võimalik piirijuhtumi osas kokkuleppele jõuda, lahendatakse küsimust edasi diplomaatiliste kanalite kaudu." 

Eesti alaline esindaja ÜRO peakorteri ja rahvusvaheliste organisatsioonide juures, Jüri Seilenthal nõudis teisipäeval enda kõnes Eston Kohveri vabastamist.

Seilenthal ütles oma kõnes ÜRO inimõiguste nõukogu 27. istungjärgul Genfis, et Kohveri vahistamine on ebaseaduslik ja vastuolus rahvusvahelise õigusega. "Nõuame tema kiiret Eestisse tagasisaatmist," vahendas välisministeeriumi pressiosakond BNS-ile Seilenthali sõnavõttu.

Kohver viidi füüsilist jõudu kasutades relvaähvardusel 5. septembril Venemaale. Inimröövile eelnes Venemaa suunalt operatiivraadioside segamine ja suitsugranaadi kasutamine.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD