Swedbanki kinnitusel võtavad põllumehed juba maksepuhkusi, kevadeks võib kriis põllumajanduses veelgi süveneda, kirjutab Postimees.
Swedbank Eesti põllumajandussektori juhi Meelis Annuse sõnul on pank juba vormistanud põllumeestele maksepuhkusi, mille jooksul makstakse vaid laenuintressi. "Oleme suurte laudalaenudega klientidele soovitanud, et nad ei ootaks viimase hetkeni, kui raha otsas, vaid lepiks pangaga kokku," rääkis Annus. "Madal piima hind ei pruugi väga kiiresti kerkida."
Lisaks piimakarjakasvatajatele on pank andnud maksepuhkusi ka seakasvatajatele. Maksepuhkusi on seni vormistatud poolest aastast kuni aastani. "Piimatootjad on tahtnud ise lühemaid perioode, nad loodavad, et aasta lõpuks saab langus läbi, aga langus sai alguse juba kevadel," lausus pankur.
Praegune kriis võib Annuse kinnitusel tuua kaasa põllumajandusfirmade liitumisi või müüke, sellal kui osa väiksemaid tootjaid võib tegevuse lõpetada, sest usk saab otsa.
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmuse sõnul on vilja hinna langus siiski hea uudis juba pikemat aega keerulises seisus seakasvatajatele, kellel on nüüd odavam sigu sööta. E-kategooria sealiha kokkuostuhind on tänavu langenud 1,63 eurolt 1,58 eurole ja märgid viitavad Sõrmuse sõnul hinnalanguse kiirenemisele.
Piimatootmise omahinnaks on tema sõnul laias laastus 30 senti, ent see sõltub tootjast. "Neil, kes on viimastel aastatel palju investeerinud, on omahinnaks kindlasti vähemalt 30 senti või veidi rohkemgi."
Põllumeeste olukorda leevendavad mõnevõrra detsembris ja tuleva aasta algul laekuvad Euroopa Liidu otsetoetused. "Aasta esimesed kuud peavad tootjad kindlasti vastu," lausus Sõrmus. "Kui piima hind jääb praegusele tasemele, siis võib osal tootjatel minna kevadel keeruliseks. Kevadel tuleb põllutööde tõttu teha ka suuremaid kulutusi."
Eestimaa Talupidajate Keskliidu peadirektori Kaul Nurme sõnul ei toimu talunike jaoks tõepoolest praegu miskit head. "Teravili on suuresti börsikaup ja praegu on võidumehed need, kes panid vilja hinna kevadel lukku ehk fikseerisid selle toonase börsihinnaga," lausus Nurm.
Samas leidis Nurm, et mõnigi piimafarmi laiendamisse investeerinu ehitas oma äriplaani liiga kaunile tulevikustsenaariumile. "Raskustesse võivad sattuda eriti need, kes on üle investeerinud – investeerida tuleb mõistlikult ja riske arvesse võttes."
nüüd meie ottidel läheb sebimiseks - selle ostjaga saab raske olema. samas kui tõmbab siis ilmselt vaakumisse, hakake tootma .... jutumehed. sulling ei räägi maailmaturul ja turg sullinguga ka mitte lobajuttu - kui , siis juba sellised, kellelt mõõtu võtta. see tädi paneb keeli igast asendist ja maailm tuttavaid ning kontakte täis.
On ikka tarku inimesi ka veel.
Kes on süüdi,ise olete süüdi.On olemas põllumajandus minister tehke kohe Postimees lahti kes ajab hoopis teist juttu,et põllumehed saavad jälle uue raha süsti.Brüsselis igal pool on inimesed olemas mida te vingute.Järjest igal pool parim põllumees,parim lambakasvataja Võrumaal kõrgepalus või vartus,igasugused preemiad autasud.Vinguge vähem,salgate ja sööte.
Usk ja lootus peab jääma,,armastuse võid unustada http://www.youtube.com/watch?v=62RSDzzHZgs
pangahärra võiks rääkida kui mitu laenu nad on siiski väljastanud, aga investeerimine on poolik.tekib küll uus hoone ja suureneb tasapisi ka loomade arv, aga see osa laenust, mis omahinda alandab on andmata ning need investeeringud ka tegemata. no kokkuvõttes - samad tolad oma mõtlemises kui meie poliitikud. aga pangale kasud - saab ükskord jälle varad äkki ära võtta oma alafinantseeringut tekitava laenu eest.
kaul nurm räägib iga kuu ise juttu , ei teda pea kuulama.