Tarbijakaitsjad leidsid müügilt kaks ohtlikku toodet

Tarbijakaitseamet testis tänavu septembris ja oktoobris kauplustes müügil olevaid mänguasju ja keemiatooteid, et kontrollida nende ohutust tarbijate tervisele, kokku avastas amet müügilt kaks ohtlikku toodet.

Testitud mänguasjadest osutus ohtlikuks nukk Fashion Grazy Girl, mis sisaldas ftalaate 250 korda üle lubatud piirväärtuse, teatas tarbijakaitseamet.

Ftalaate kasutatakse peamiselt plasttoodete elastsuse ja plastilisuse tagamiseks. Oma olemuselt on ftalaadid inimorganismile pikaajalise mürgise toimega, põhjustades näiteks sigivushäireid. Nende sisaldus mänguasjades ja lastetoodetes ei tohi ületada 0,1 protsenti plastseks tehtud materjali massist.

Testitud keemiatoodetest osutus ohtlikuks superliim Cyjanopan ME Chemistik System, mis sisaldas 70 protsenti kloroformi.

Peamiselt lahustina kasutatav kloroform on kantserogeenne aine, mis võib sissehingamisel, allaneelamisel või läbi naha imendumisel põhjustada nahaärritusi, pahaloomuliste kasvajate teket ja organite, näiteks maksa või neerude, kahjustusi. Kloroformi ei tohi turule viia, tarnida üldsusele ega kasutada aine või koostisosana segudes, kui selle sisaldus on võrdne 0,1 massiprotsendiga või ületab seda.

Kaks ohtlikuks tunnistatud toodet on tarbijakaitseameti menetluste tulemusel praeguseks müügilt kõrvaldatud.

Tarbijakaitseamet tuletab siinkohal kauplejatele meelde, et vastavalt toote nõuetele vastavuse seadusele on ettevõttel toote levitajana kohustus teavitada ohtlikest toodetest turujärelevalveasutust ja kõrvaldada toode viivitamatult müügilt, kui järelevalveasutus on edastanud kauplejale teabe mõne ohtliku toote kohta. Samuti peab kaupleja kui toote levitaja kontrollima enne toote turul kättesaadavaks tegemist, kas tootel on nõutud vastavusmärk või -märgid ning kas tootega on kaasas seadusega nõutud dokumendid ning juhised ja ohutusteave. Samuti peab kaupleja tarbijaid ohtlikust tootest teavitama ja kutsuma üles talle sellist toodet tagastama.

Tarbijatel palub tarbijakaitseamet pöörata mänguasju ostes tähelepanu sellele, kas tootel on kohustuslik CE- ehk tooteohutuse märgis, ning keemiatoodete puhul sellele, kas eestikeelne teave tootel on üheselt arusaadav.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD