Suitsusaunakombestik pääses UNESCO vaimse pärandi nimekirja

Foto: Toomas KalveEesti riigi taotlusel kandis UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization)Võrumaa suitsusaunakombestiku enda vaimse pärandi esindusnimekirja.

Priisis toimuval UNESCO vaimse kultuuripärandi komitee istungil kanti Võrumaa suitsusaunakombestik UNESCO vaimse pärandi esindusnimekirja, teatas BNS-ile kultuuriministeeriumi pressiesindaja.

"Eesti kultuuri elujõulisus avaldub eriti ehedalt vaimses pärandis, mida antakse põlvest põlve edasi. Võrokeste suitsusaunakombestiku kandmine UNESCO esindusnimekirja toetab traditsiooni kestmist ning toob sellele rahvusvahelist tähelepanu," ütles kultuuriminister Urve Tiidus pressiesindaja teatel. "UNESCO tunnustuse üle saavad rõõmu tunda kõik, kes on oma maakodus suitsusaunatraditsiooni tallel hoidnud - Võrumaast Saaremaani."

Suitsusaunad koos saunakombestikuga on osaks võrokeste põlisest elulaadist ja kultuuripärandist, mille hoidmine ning noortele edasiandmine on kogukonnale tähtis.

Foto: Toomas Kalve"Suitsusaun on võrokesele paik, kus saavad puhtaks nii ihu kui ka hing. Sauna kütmine, vihtade tegemine, saunas leilivõtmine ja terviseparandamine on meie taluperede tavapärase eluringi osaks. Saunaga on seotud ka sellised teadmised ja oskused nagu saunaehitamine, puude tegemine, liha suitsutamine," lausus Haanjamaal asuva Mooska talu perenaine Eda Veeroja.

UNESCO esindusnimekirja kuulumine on võrokeste kogukonnale suur tunnustus. Võru Instituudi direktori Rainer Kuuba sõnul on võrokesed maailmas ainulaadsed nii oma keele kui ka kultuuripärandi poolest. "UNESCO tunnustus aitab meie omapäral paremini välja paista ja hoida omanäolist suitsusaunakombestikku elujõulisena," sõnas Kuuba.

Algatus suitsusaunakombestiku UNESCO-sse viimiseks tuli võrokeste kogukonnalt 2009. aastal. Taotluse koostamist juhtis Vana-Võrumaa vabatahtlik suitsusauna koostöökogu, mis tegutseb kohalike organisatsioonide toel. Kolmeaastase ettevalmistustöö käigus olid koostöökogu heaks partneriks kohalikud elanikud, ülikoolid ja uurimisasutused, kohalikud omavalitsused ja riik. Võrokeste ettevõtmist on tunnustanud rahvusvaheline saunaorganisatsioon International Sauna Society. Organisatsiooni president Risto Elomaa on märkinud, et võrokeste suitsusaunatava jõudmine UNESCO esindusnimekirja toob tähelepanu kogu maailmas ka teiste rahvaste saunatavadele.

UNESCO vaimse pärandi esindusnimekirja eesmärk on tutvustada põlvest põlve edasi antud teadmisi, oskusi, kombeid ja tavasid, mida kogukonnad tänapäeval tähtsaks peavad ja mille püsimajäämise eest nad hea seisavad. Eestist on senini esindusnimekirja kantud Kihnu kultuuriruum, seto leelo ning koos Läti ja Leeduga ka laulu-ja tantsupeo traditsioon.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD