Riik ei ole aasta jooksul täitnud lubadust toetada rahaliselt vähihaigete laste vanemaid, kirjutab Eesti Päevaleht.
Aasta tagasi kirjutas Eesti Päevaleht vähihaigete laste vanemate kriitilisest olukorrast, kus haige lapse hooldamise kõrvalt ei saa lapsevanem tööl käia, riik talle aga rahalist tuge ei anna. Sotsiaalministeeriumi pressiesindaja Armo Vask teatas seepeale, et ministeerium ei ole kohustanud emasid viibima 24 tundi koos lapsega haiglas. Tollane sotsiaalminister, praegune peaminister Taavi Rõivas palus vähihaigete laste vanemate ees vabandust ja lubas tuua muutuse, pikendades vanemale makstavat haigushüvitise aega.
Praeguseks on ministeerium on valmis saanud seaduse muutmise väljatöötamiskavatsuse, millega plaanitakse pikendada praegu lapsevanematele makstavat 14 päeva pikkust hooldushüvitist 60 päevale. Kavatsusdokument saadeti partneritele kooskõlastamiseks laiali.
Eesti vähihaigete laste vanemate liidu juhatuse esimees Märt Avandi ütles, et liit ootas väljatöötamiskavatsust juba kevadel, kui ministeerium sellega välja tuli. "Loodame praegu siiralt, et lubaduse andnud ministrid need ka täidavad, kavatsusest valmib eelnõu ja ametis olev riigikogu jõuab selle enne kevadet seadusena vastu võtta," ütles Avandi.
Ministeeriumi praeguse kavandi järgi ei pruugi see nii kiiresti minna, kuna õigusakti eeldatavaks jõustumise ajaks on dokumendis märgitud aasta 2016 ja selle juurde on sulgudes lisatud "sõltub ravikindlustuse eelarve prognoosist".
Hooldushüvitist makstakse eelmise aasta sotsiaalmaksuga maksustatud tulu alusel. Kui ema pole eelmisel aastal töötanud, saaks ta hooldushüvitist miinimumsissetuleku alusel, mis oli mullu 355 eurot. Haigekassa kõneisiku Katrin Romanenkovi arvutuse kohaselt saaks lapsevanem pärast tulumaksu maha arvutamist 60 päeva eest hüvitist 478 eurot.