Tööinspektsioon tuvastas mullu ettevõtetes 1956 rikkumist

Foto: VTTööinspektsioon viis lõppenud aastal töösuhete kontrolle läbi 605 ettevõttes, kus tuvastati kokku 1956 rikkumist. 

Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja tööõiguse alal Meeli Miidla-Vanatalu sõnul on valdav osa avastatud rikkumistest seotud sellega, et töötajale ei ole teatavaks tehtud seadusega nõutud töölepingu tingimusi. "Olulisemaks probleemiks on aga töö- ja puhkeaja nõuete rikkumised, sest need võivad mõjutada otseselt töötaja tervist ja ohutust töökeskkonnas," ütles Miidla-Vanatalu BNS-ile. Ettevõtteid, kus rikkumisi ei tuvastatud oli aasta jooksul vaid 79.

Tööinspektsiooni peadirektori Maret Maripuu sõnul tekitab muret asjaolu, et seoses sõidukijuhtide töö- ja puhkeajaga tuvastati mullu 981 rikkumist. "Väsinud sõidukijuht on ohtlik nii iseendale kui ka teistele liiklejatele, ma ei näe ühtegi vabandust neile rikkumistele,“ sõnas Maripuu. Sõidukijuhtide töö- ja puhkeaja kontrolli käigus tuvastati sagedamini ööpäevase või nädalase puhkeaja nõuete rikkumisi veoseveol. 2013. aastal tuvastas tööinspektsioon seoses sõidukijuhtide töö- ja puhkeajaga kokku 717 rikkumist.

Töövaidluskomisjonidele esitati lõppenud aastal 2364 avaldust, mis on viiendiku võrra vähem kui 2013. aastal. Töötajad esitasid aasta jooksul 2057 avaldust ning tööandjatelt laekus 307 avaldust. Kui üldiselt töövaidluste arv väheneb, on kasvanud aga tööandjate poolt esitatud avaldustes osakaal. Kui 2009. aastal moodustasid tööandjate avaldused kogu töövaidluste arvust vaid 3 protsenti, siis mullu oli see juba 13 protsenti esitatud avaldustest.

Töötajate avaldustest on jätkuvalt enamik nõudeid seotud jätkuvalt maksmata töötasu ning lõpparve väljamaksmisega seotud nõuetega. Tööandjad pöörduvad aga töölepingu ülesütlemise vaidlustamiseseks juhtudel, kus töötaja on väitnud, et tööandja on temaga töölepingu üles öelnud valedel alustel või muul ebakorrektsel viisil. Teine suurem tööandjate nõuete hulk on seotud aga töötaja poolt tekitatud varalise kahju hüvitamise nõuetega ning töötaja enne etteteatamise tähtaja möödumist töölt lahkumisega seotud hüvitise nõuetega. Seega on ka töötajate käitumine aasta aastalt tekitanud tööandjatele suuremat muret kui veel mõned aastad tagasi.


 


 


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD