Veterinaar: suurõppusel osalejad võivad katkuviirust edasi kanda

FOTO: VTSuurõppusel Kevadtorm osalejad on leidnud kuus metsseakorjust, Põlvamaa veterinaarkeskuse juhataja ei välista võimalust, et õppusel osalejad võivad tahtmatult seakatku viirust edasi kanda, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kevadtormi esimeste nädalate jooksul on õppussel osalejad leidnud Põlvamaa metsadest vähemalt kuus metssea korjust, mille proovid on saadetud kohalikku veterinaarkeskusse.

Leidudest teada andmine ja nende korrektne matmine on asja positiivne külg, ütles Põlvamaa veterinaarkeskuse juhataja Seido Suija. Negatiivne pool on aga see, kuidas suudetakse pidevalt liikuvates väeosades tagada bioohutus, et haigust kogemata edasi ei kantaks.

Ajaleht kirjutab, et sõdurite ja masinate suur liikuvus võib viiruse ühest kohast teise kanda. Käitumisjuhendi järgi tuleb metsast lahkudes puhastada ja pesta kõik nakkusohtliku materjaliga kokkupuutunud pinnad. Samuti tuleks enne teise piirkonda sõitmist puhastada ja desinfitseerida sõidukid ja nende rattad.

Suija sõnul pole tal ülevaadet, milliseid meetmeid kaitseväes seakatku levitamise vastu kasutatakse.

Õppuse tsiviil-militaarkoostöö meeskonna ülem leitnant Eero Salmann ütles, et saadud juhiseid jälgitakse hoolega. Metsast lahkudes läbivad kõik ajateenijad ja nende varustus põhjaliku puhastuse, mis on tegelikult kaitseväe jaoks tavapärane. Leitnant Salmann tõdes, et spetsiaalseid desovahendeid nad siiski ei kasuta, kuid veterinaaramet pole neilt seda nõudnudki. Enne õppust esitas veterinaarameti peamaja kaitseväele omapoolsed käitumisjuhised.

Veterinaar- ja toiduameti peadirektor Indrek Halliste möönis, et metsas suurte ürituste korraldamine on Aafrika seakatku leviku seisukohast väga riskantne. "Kõik õppusel osalejad peaksid arvestama, et nad võivad sattuda taudi edasikandjaks," sõnas ta. Kõik ettevaatusabinõud seisavad omavahelistel kokkulepetel ja usaldusel. Veterinaar- ja toiduametil pole õiguslikku alust, et kehtestada sellistel puhkudel piiranguid ja keelde.

Kuna kogu õppuste ala on juba viirusega nakatunud, on kõige ohtlikum üksuste naasmine. Esialgsete plaanide järgi pole enne õppustelt lahkumist suurpuhastust kavas ja üldjuhul tehakse ka varustusele põhjalik hooldus alles väeosas.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD