Menu

Riigikogu kiitis õhukeste kilekottide kasutuse piiramise heaks

  • Kirjutas Võrumaa Teataja

Foto: Kadi Annom

Riigikogu kiitis 68 poolt- ja kuue vastuhäälega heaks pakendiseaduse muutmise seaduse, mis piirab oluliselt õhukeste kilekottide kasutamist.

Keskkonnakomisjoni esimehe Rainer Vakra sõnul on teema olnud aktuaalne terves Euroopa Liidus (EL) juba pikemat aega, teatas riigikogu pressiesindaja BNS-ile. Probleemi lahendamiseks on vastuvõetud kilekottide kasutamist piirav EL-i direktiiv, mille ülevõtmise tähtaeg Eestis oli juba mullu novembris.

Seadus näeb ette keelata alates 2019. aastast poodides suuremate kilekottide tasuta jagamine. Esmajoones puudutab see müügikampaaniate ajal ostude jaoks massiliselt jagatavaid kilekotte. Kehtima jääb erand, mille järgi tohib kasutada väiksemaid õhukesi kilekotte lahtise toidukauba esmaseks pakendamiseks, näiteks liha või köögiviljade ostmisel või hügieeni otstarbel kilepakendis piima ostmisel.

„Kilekottide ulatuslik ja läbimõtlematu kasutamine on saanud keskkonnaohuks, millele tuleb otsustavalt reageerida. Pakendimajanduses tuleb muuta inimeste harjumusi ja tõsta nende keskkonnateadlikkust ning võtta kasutusele pakendid, mis on korduvkasutuses ja kergesti utiliseeritavad,“ ütles Vakra. Ta selgitas, et EL-i direktiiv näeb ette vähendada õhukeste kilekottide kasutamist 2019. aasta lõpuks 90 kilekotini inimese kohta aastas. 2025. aasta lõpuks soovitakse sama number tuua 40-ni.

Vakra viitas aastal 2015. tehtud kilekottide tarbimise uuringule, mille kohaselt tarbitakse vaadeldud 500 kaupluses üle Eesti inimese kohta aastas keskmiselt umbes 40 kilekotti ja umbes 165 õhukest kilekotti, millest toiduhügieeni otstarbel kasutatakse umbes 63.

„Kilekottide tasuta jagamise keelamise põhiline eesmärk on panna tarbija mõtlema. Kas ma vajan seda kilekotti ja olen nõus selle eest maksma kasvõi ühe sendi või on tegemist lihtsalt harjumusega, millest võin puhtama keskkonna nimel loobuda,“ ütles Vakra. Ta toonitas: „Kilekottide masskasutuse piiramine aitab hoida loodust. Kilekotte jäetakse kõigist pakendi liikidest loodusesse kõige sagedamini.“

Pakendiseaduse muudatuste jõustumisel tuleb poodides ostjatele pakkuda kilekottide kõrval ka teisi pakendamise võimalusi, mida juba ka tehakse. Näiteks pakutakse paber-, riide- ja võrkkotte, ka korduvkasutatavaid plastikkotte.

Seaduse menetlemisse olid kaasatud Eesti Kaupmeeste Liidu ja Eesti Kaubandus-Tööstuskoja esindajad.

LOE VEEL

LOE VEEL

Viimase hetke pakkumine

15 PÄEVA ENIMLOETUD