Reformierakond loob vabatoetajate süsteemi

Reformierakond loob vabatoetajate süsteemi, mille järgi saaks partei ideid ja maailmavaadet toetavad Eesti kodanikud edaspidi parteisse kuulumata erakonna poliitika kujundamisel enam kaasa rääkida, kirjutab Eesti Päevaleht.

Samuti oleks vabatoetajatel võimalus erakonda annetustega toetada, kuid seegi on vabatahtlik. Ideaalis näeb Reformierakond, et 2015. aastal on erakonnal 30 000-50 000 vabatoetajat. Plaan on nii värske, et alles reedel tutvustati seda partei volikogul.

Peaministri büroo juhataja Kairi Uustulnd viitas, et Reformierakonna liikmeskond on tohutult kasvanud – ainuüksi jaanuarikuu jooksul avaldas erakonnaga liitumise soovi ligi 600 inimest.

"Erakonnas on juba praegu ligi 12 000 inimest ja kui ühinemine sellises tempos jätkub, siis oleme vabariigi aastapäevaks Eesti suurim erakond," tõdes Uustulnd.

Ta märkis, et ajaga ja erakonna kasvuga kaasas käimiseks peab muutuma erakonna struktuur. Nii hakatigi mõtlema, kuidas oma valijateni – näiteks viimastel riigikogu valimistel toetas Reformierakonda peaaegu 165 000 inimest – ja kõigi Eesti kodanikeni jõuda. Rahvakogugi näitas, et inimesed tahavad ka valimistevahelisel ajal kaasa rääkida.

"Meile meeldiks, kui meil oleks inimestega pidev kontakt: meie saame rääkida oma ideedest ja küsida ühtlasi tagasisidet, kas see on üldse aktsepteeritav, on siin mingisuguseid ohte või on kellelgi hoopis paremaid ideid. Tähtis on kahesuunaline vahendajateta suhtlus. Sellest siis idee luua vabatoetajate süsteem, kus kõik Reformierakonna maailmavaadet toetavad inimesed saaksid kaasa rääkida poliitika, otsuste, ideede ja programmi kujunemisel, olemata samal ajal erakonna liikmed," rääkis Uustulnd.

Tema sõnul on süsteemi eeskujuks Ameerika Ühendriikide mudel, kus vabatoetajad on väga levinud. "Analoogne näide on praegu toimuv rahvakogu, kuid see on ühekordne, piiritletud. Ideaalis võiks selline asi kogu aeg toimuda," ütles Uustulnd. Uustulnd tõdes, et sundida ei saa kedagi, kuid võimalike vabatoetajate kontaktid loodetakse esialgu saada oma erakonna liikmete vabatahtliku töö kaudu.

"Vabatoetaja saaks ka kirja panna, mida ja kui palju on ta valmis panustama – ehk soovib keegi telefonitööd teha, keegi tahab ukselt uksele käia. Kedagi ei panda aga tegema midagi sellist, mis neile ei meeldi," rõhutas Uustulnd.

Ta lisas, et vabatoetajad on oma soovi kohaselt avalikud ja et vabatoetajaks olemine ei kohusta erakonnale annetuse tegemist, kuid see võimalus on vabatoetajatel siiski olemas.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD