Riigikogu lükkas tagasi maavanemate kaotamise eelnõu

Riigikogu lükkas teisipäeval esimesel lugemisel tagasi Keskerakonna fraktsiooni algatatud otsuse eelnõu, mis oleks teinud valitsusele ettepaneku töötada välja õiguslikud alused maavalitsuste tegevuse ümberkorraldamiseks ning maavanema institutsiooni lõpetamiseks.

Eelnõu poolt oli 17 ja vastu 57 riigikogu liiget ja seega lükati eelnõu tagasi.

Eelnõu tutvustanud keskerakondlasest põhiseaduskomisjoni liige Tarmo Tamm rõhutas, et maavanemad on kaotanud oma kunagise funktsiooni ning ei seisa enam maakonna tervikliku arengu, vaid eelkõige oma erakonna hea käekäigu eest. „Kahjuks ei ole maavanemal enam muud kaalu kui oma partei huvide eest seismine, sest nii rahaline ressurss kui ka kogu otsustusõigus on koondunud ministeeriumite pädevusse.“

„Maavanema ametikohta kasutatakse nüüd vaid poliitilise hüppelauana riigikokku pääsemisel ning minu meelest pole sellist institutsiooni Eesti riigile tarvis,“ ütles Tamm. „Meie nägemuses tuleks maavalitsuste tegevust asuda ümber korraldada ning koondada otsustusõigus omavalitsusliitude kätte. Seal on inimesed, kes reaalselt linnu ja valdasid igapäevaselt juhivad.“

Põhiseaduskomisjon tegi ettepaneku eelnõu tagasi lükata. Põhiseaduskomisjoni nimel ettekande teinud reformierakondlane Peep Aru teatas, et valitsus eelnõu ei toeta. Tema sõnul on maavanematele seadustega pandud ligi 600 ülesande täitmine ja kõiki neid kindlasti omavalitustele ja omavalitsusliitudele üle anda ei saa, eriti kuna omavalitsused on nõrgad.

15-st ametis olevast maavanemast kuulub seitse maavanemat Reform


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD