Mullu neljanda kvartali keskmine palk kasvas aastaga 5,9 protsenti

Pilt on illustratiivneKeskmine brutokuupalk oli mullu neljandas kvartalis 916 eurot ja brutotunnipalk 5,53 eurot, võrreldes 2011. aasta neljanda kvartaliga oli tõus vastavalt 5,9 protsenti ja 6,6 protsenti, teatas statistikaamet.

Reaalpalk, milles tarbijahinnaindeksi muutuse mõju on arvesse võetud, tõusis mullu neljandas kvartalis 2,1 protsenti. Reaalpalk tõusis aasta varasema sama kvartaliga võrreldes kuuendat kvartalit järjest.

Aastalõpu ebaregulaarsed preemiad ja lisatasud tõusid 2011. aasta neljanda kvartaliga võrreldes palgatöötaja kohta 20,1 protsenti ning mõjutasid keskmist brutokuupalga tõusu 0,6 protsendipunkti. Ebaregulaarsete preemiate ja lisatasudeta tõusis keskmine brutokuupalk 5,3 protsenti, teatas amet.

Palgastatistika uuringu alusel oli detsembri lõpu seisuga 4,5 protsenti rohkem töötajaid kui 2011. aasta samal ajal.

Keskmine brutokuupalk ja -tunnipalk tõusis statistikaameti andmetel kõigil tegevusaladel. Võrreldes 2011. aasta neljanda kvartaliga kasvas brutokuupalk ja -tunnipalk kõige enam elektrienergia, gaasi, auru ja konditsioneeritud õhuga varustamise tegevusala palgatöötajatel - vastavalt 11 protsenti ja 13,2 protsenti.

Keskmine brutokuupalk tõusis 2011. aasta neljanda kvartaliga võrreldes kõige vähem ehk 2,8 protsenti finants- ja kindlustustegevuse palgatöötajatel ning brutotunnipalk tõusis majutuse ja toitlustuse palgatöötajatel 0,9 protsenti.

Keskmine brutopalk oli oktoobris 907 eurot, novembris 887 eurot ja detsembris 957 eurot.

Mullu neljandas kvartalis oli tööandja keskmine tööjõukulu palgatöötaja kohta kuus 1249 eurot ja tunnis 8,08 eurot. 2011. aasta neljanda kvartaliga võrreldes oli tõus vastavalt 6,4 protsenti ja 7,2 protsenti.

Keskmine tööjõukulu palgatöötaja kohta kuus tõusis 2011. aasta neljanda kvartaliga võrreldes kõige enam ehk 10,8 protsenti info ja side tegevusalal ning tunnis ehituse tegevusalal, kus tõus oli 12,9 protsenti.

Keskmine tööjõukulu palgatöötaja kohta kuus tõusis 2011. aasta neljanda kvartaliga võrreldes kõige vähem ehk kolm protsenti haldus- ja abitegevuses ning tunnis majutuses ja toitlustuses, kus tõus oli 1,4 protsenti.

Statistikaamet korraldab palgastatistika uuringut rahvusvahelise metoodika alusel 1992. aastast. 2012. aastal oli valimis 11 523 ettevõtet, asutust ja organisatsiooni. Avaldatud keskmised brutokuupalgad on taandatud täistööajaga töötajale, et oleks võimalik võrrelda palku tööaja pikkusest olenemata. Kuupalga arvestamise alus on tasu tegelikult töötatud aja ja mittetöötatud aja eest. Tunnipalgas tasu mittetöötatud aja eest ei kajastu. Lühiajastatistikas mõõdetakse keskmist brutopalka kui tööjõukulu komponenti. Tööjõukulu hõlmab brutopalka ning tööandja sotsiaalmakseid, -hüvitisi ja -toetusi palgatöötajatele.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD