Avalikkuses kõlav rahulolematus oma riigiga märk sellest, et elu Eestis on muutunud normaalseks ja rahvas on oma riigiga lihtsalt ära harjunud, leidis president Toomas Hendrik Ilves Tallinna reaalkooli, Gustav Adolfi gümnaasiumi ja Jakob Westholmi gümnaasiumi ühisel aktusel peetud kõnes.
Avalikku arutelu kuulates jääb presidendi sõnul mulje, et Eestis on eestlaseks olemine paratamatus või kohustus. "See oleks justkui koorem kanda," nentis president Ilves.
Kui vabaduse puudumise lõpuhetkil lauldi vähimagi välehäbita, et eestlane olla on uhke ja hää, siis tänase laulu leiab Ilvese sõnul aastavahetuse saates "Tujurikkuja", kus lauldi “Olla eestlane on halb!”. "Naljaga, tõsi küll, aga see nali võttis kokku ning pilas küllalt levinud meelsust," leidis Ilves.
Seda ajal, mil oleme Ilvese kinnitusel mitmete mõõtjate järgi maailma kõige vabamate hulgas. "Oleme Euroopas üks tervema majandusega riike, visalt taanduvaist rasketest aegadest hoolimata. Sestap imestan vahel, miks meil on nii raske näha ja tunnistada seda, mida siin on hästi tehtud," rääkis Ilves.
President kinnitas siiski, et uskudes demokraatiasse ja selle toimimisse, usub ta ka kodanike tarkusse. "Ma ei arva, et rahval on midagi viga. Ma arvan, et rahvas on oma riigiga, Eesti argise eluga, lihtsalt ära harjunud," leidis Ilves.
"Me ei pea mõtlema iga päev, iga nädal ega isegi iga kuu, kas me rahvas, keel ja riik on olemas ka homme. Ei inglane, prantslane ega ka rootslane või soomlane mõtle nii. Tähtajatu olemasolu on normaalsus," leidis president.
Presidendi sõnul on tänaste gümnasistide ees võimalus õppida, töötada, alustada oma elu vabas maailmas. Inimestel on võimalus olla vaba kas siin või kuskil mujal maailmas.
"Meil ollakse mures inimeste lahkumise pärast – ometi oleme kaua oodanud liikumisvabadust ja võidelnud selle eest. Noorte huvi suuremat ilma näha on loomulik," rääkis Ilves. Tema kinnitusel tasub rõõmustada, et tänu sellele, et elame vabas Eestis, on meil täna võimalus õppida Londonis, imetleda Pariisi vaatamisväärsusi või vahetada töö käigus kogemusi soomlaste, rootslaste ja poolakatega.
"Oluline on see, et Eesti oleks koht, kust ainult ei minda, vaid kuhu ka tahetakse tulla," leidis president.