Peaminister nimetas Ukraina visiiti Eesti ärihuvide jaoks oluliseks

Andrus Ansip FOTO: www.google.comEesti peaminister Andrus Ansip nimetas reedel lõppenud visiiti Ukrainasse ärihuvide jaoks oluliseks ja toonitas Euroopa Liidu ja Ukraina vaheliste suhete arengu tähtsust.

Ansip ütles reedel BNS-ile, et Eesti ettevõtjad kohtusid Ukraina riigitulude ministri, peaministri ja presidendiga, mis on väga vajalik.

„ Eesti ettevõtja Hillar Tederi kontrollitava Arricano kontserni investeeringud Ukrainas on praegu suurusjärgus 400 miljonit dollarit ja kavandamisel on veel investeeringud kolme aasta jooksul mahus 100 miljonit dollarit aastas,“ märkis Ansip. „Eesti ettevõtjaid silmas pidades on väga olulised Euroopa Liidu ja Ukraina vahelised suhted ning ukrainlaste toetus EL-ile on kasvanud 50 protsendile võrreldes 10 protsendiga mõni aeg tagasi,“ lisas peaminister.

Ansip ütles, et Ukraina on harmoniseerinud oma seadusandlust EL-i normidega ja suurendanud ärikeskkonna läbipaistvust ning tõhustanud maksukogumist.

“ Loodan, et Vilniuses on idapartnerluse tippkohtumisel võimalik allkirjastada Ukraina assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleping EL-iga. Meie ettevõtjate tegevusväli avarduks sellega veel. 500-miljonilisele Euroopa turule tuleks kümnendik juurde,” sõnas Ansip.

Kohtumistel Ukrainas räägiti Ansipi sõnul ka energia efektiivsema kasutamise projektidest, milles on kasutatud Eesti oskusteavet. “Oleme ühiselt ellu viinud Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga rahastatavaid energiasäästuprojekte, milles on kasutatud ka Eestist saadud teavet,” ütles Ansip. Eesti ja Ukraina elamufondi probleemid on Ansipi sõnul sarnased, kuna NSVLiidu aegsed hooned ei ole tänapäevaste euroopalike standardite järgi energiasäästlikud.

Ühishuvisid on Eestil ja Ukrainal ka transiidi valdkonnas, märkis Ansip. Ta viitas Venemaa rajatud uutele Ust-Luga ja Primorski sadamatele ning Peterburi sadama võimsuse märkimisväärsele suurenemisele ja ütles, et Eesti sadamatesse oleks teretulnud Ukraina kaubad, mis võiksid jõuda siitkaudu Euroopa turgudele, samuti võiks transiiti arendada rohkem vastupidisel suunal.

Ansip viitas ka sellele, et Virumaal tegutsev põlevkiviettevõte Viru Keemia Grupp (VKG) sai Ukrainas loa põlevkiviuuringute pikendamiseks. “Kui tehakse suuri investeeringuid, siis on investeerimiskeskkonna stabiilsus ülimalt oluline,” ütles Ansip .“Investeerimiskeskkonna etteaimatavus on hästi oluline. See ei tähenda üksnes jooksvat aastat ega järgmist aastat, vaid peab olema võimalik kujutada ette, mis juhtub kümne või kahekümne aasta pärast.”

Peaminister Ansipit saatvasse delegatsiooni kuulusid Ukrainas tegutsevad Eesti ettevõtjad Hillar Teder, Fjodor Berman, Armin Karu ja Priit Rohumaa.

Eesti investeerib Ukrainasse neli korda rohkem kui Ukraina Eestisse.

Ansip on veendunud, et assotsiatsioonileping Ukraina ja EL-i vahel õnnestub allkirjastada novembris Vilniuses toimuval idapartnerluse tippkohtumisel. Euroopa ootab Kiievist positiivseid uudiseid seoses valikulise õigusemõistmise probleemiga ja eelkõige seoses endise peaministri Julia Tõmošenko ja endise siseministri Juri Lutsenko süüdimõistmisega.

Ukraina president Viktor Janukovitš andis Lutsenkole 7. aprillil armu pärast seda, kui oli saanud taotluse Ukraina inimõiguste volinikult.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD