Analüüs soovitab keskkonnatasusid märgatavalt tõsta

Roheliste erakonda kuuluva endise riigikogu liikme Valdur Lahtvee juhtimisel tehtud analüüsi autorid pakuvad välja hulga soovitusi keskkonnatasude tõusuks aastail 2016–2020, näiteks tuleks teadlaste hinnangul kehtestada automaks, kütuseaktsiisi tõus, CO2 maksu tõus 20 euroni tonnilt ja kohustuslik pakendiaktsiis, kirjutab Postimees.

Neist ilmselt suurima majandusliku mõjuga on soovitus kehtestada elektritootmisele riigisisene CO2 maks, mis kasvaks 2020. aastaks 20 euroni tonnilt. Seda tingimusel, et euroliidu heitmekaubanduses kasutatava CO2 tonni hind jääb alla 10 euro. Nii suur hinnatõus tähendaks, et Narva jaamades toodetud elektrimegavati omahind kasvaks enam-vähem niisama palju kui CO2 tonn, makstes seega 2020. aastaks kuni 30 eurot MWh. Euroliidu heitmekaubanduses on CO2 tonni hind püsinud erakordselt madalal, kolm-neli eurot tonn, lubades Narva elektrijaamadel täie auruga toota, kirjutab Postimees.

Edasi soovitavad autorid uurida veel, kas põlevkiviõli tuleks maksustada aktsiisiga. Autorid põhjendavad seda vajadusega kasvatada õlitootmiselt saadavat riigitulu. Samas, põlevkiviõli riigimaksust otsustas valitsus hiljuti tootjate survel loobuda.

Sarnaselt Euroopa Komisjoniga soovitavad analüüsi autorid kehtestada autodele registreerimis- ja aastamaks, et suunata inimesi ostma säästlikumaid ja keskkonnasõbralikumaid autosid. Maksu eesmärgiks oleks jällegi CO2 heitmete vähendamine riigis, kirjutab Postimees.

Suuremat lõivu peaks hakkama analüüsi autorite meelest tasuma ka põllumehed, sest keskkonna säästmiseks tuleks maksustada mineraalväetised ja taimekaitsevahendid, et neid kasutataks säästlikumalt. Järelikult võiks neid seega sattuda vähem ka keskkonda.

Samuti soovitavad analüüsi autorid maksustada jäätmekütuse tootmist ning kehtestada majapidamistele jäätmemaks, mida tuleks tasuda iga kinnistu omanikul aasta läbi. Praegu tuleb majapidamistel tasuda vaid prügi äraveo eest ja selle suurus sõltub tekkivast jäätmete hulgast.

Igapäevakaubandust mõjutaks ka soovitus maksustada kõik pakendid kohustusliku aktsiisiga. Praegu on pakendid aktsiisivabad, kui ettevõtja suudab tõestada, et pakendid on taaskasutusorganisatsioonide poolt kogutud. Analüüs soovitab aga, et tootjad peaks maksma igalt kümnendalt pakendilt aktsiisi ja ülejäänu maksmisest võiks saada vabastuse nende taaskasutamisel. Ettepanek põhjustaks tarbekaupade hinna tõusu, sest lõpuks maksavad kõik tasud kinni tarbijad.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD