Reformierakonna sisevalimistel toimunud rikkumised viitavad süsteemsele veale ning kogu valimiste õiguspärasus on õigustatult löögi all, mistõttu on vaja ka uusi valimisi, kirjutab reformierakondlane Hannes Astok Postimehe kolmapäevases arvamusloos.
"Reformierakonnal on 17 piirkonda. Väino Linde juhitav ja tublit tööd tegev komisjon on jõudnud välja selgitada, et vähemasti kolmes piirkonnas on arendusjuht loonud erakonna liikmetele Oravavõrku libakontosid ja nende kaudu hääletanud.
Mis aga tähendab, et juba praeguse seisuga on iga kuues arendusjuht kaabakas," arutles Astok.
Ta lõi kujutluspildi, kuidas arendusjuhid saavad kokku saunalaval ning üks neist tutvustab teistele võimalusi, kuidas ta saab oma pealiku kasuks hääli koguda. "Aga ma miskipärast ei usu, et see nii lihtne oli. Kannuste teenimine oma piirkonna juhi ees võib olla edasiviiv jõud, kuid selleks et minna teadlikult libahääli andma, on vaja kas väga lõtva moraali või väga tugevat suunist. Ühe korra saab kirjutada lõdva moraali lahtrisse. Aga kolm korda ja üle Eesti? Meenutab lugu mehest, kes naist pussitas ja kohtus kinnitas, et tema kooris kartuleid, naine libises kartulikoortel ja kukkus noa otsa. Ja nii viisteist korda järjest," kirjutab Astok.
Tema sõnul on tal raske uskuda, et just Reformierakonna arendusjuhtideks satuvad ainult eriti kehvade kõlbeliste omadustega ning ilma igasuguse au- ja häbitundeta inimesed, kuigi statistika näib seda kinnitavat. "Pigem näib see kõik viitavat mingile süsteemsele lähenemisele või süsteemsele veale. Millisele? Ma ei tea," kirjutab Astok.
Tema sõnul ei ole toimunud erakonna juhatuse valimised olnud ausad ja läbipaistvad. "Kui Lääne-Virumaal on kahtlased 39 häält, Võrumaal vähemalt kaheksa ja Viljandimaal enam kui 20, siis ligi 70 hääletajat moodustab juba pea kümnendiku kõigist võrguhääletusel osalenutest. See võib oluliselt ka valimistulemust muuta. Erakonna esimees Andrus Ansip küll kinnitas, et Lääne-Viru 39 libahäält andis vaid üks isik, kuid see väide pole kuigi veenev. Võltsimisega tegelenud inimene võis tunnistada mida tahes. Ma loodan väga, et erakonna esimehel ega ka kellelgi teisel pole võimalik siduda hääletajaid ja nende antud hääli, seega tuleks sellistest avaldustest hoiduda," kirjutab Astok.
Tema sõnul tuleks auditeerida olemasolev Reformierakonna valimissüsteem ning nii võrgupõhine kui paberil. "Tulemus saab olema kole, aga vähemasti saame targemaks ja õppida võivad ka teised erakonnad. Seejärel tuleks korraldada uue võrguvalimise süsteemi hankimine või rentimine ning korraldada uued, läbipaistvad ja turvalised juhatuse valimised. Ikka ID-kaarti ja Mobiil-IDd kasutades, lisaks ka valimissedelid," leiab Astok.
Uued valimised ei pea toimuma Astoki hinnangul hoogtöö korras, aga kahte aastat jorutada pole mingit mõtet. "Usun, et uutel valimistel osaleks vabatahtlikult erakorraliselt suur hulk oravaid. Ja uuel juhatusel ei oleks vaja pidevalt oma õiguspärasust tõestada," kirjutab Astok.