E-sigareti buum on tulnud ootamatult ja turuosalised on segaduses: ravimiamet piirab ja üritab e-sigaretiäri kontrolli alla saada; sotsiaalministeerium ei tea veel, mida teha; politsei täidab käsku; poliitikud ei oska seisukohta võtta; tarbijakaitseamet manitseb; maksuamet on äraootaval seisukohal, ning kõige lõpuks tubakafirmad, kes vaatavad kõrvalt ja teevad näo, et neid see teema ei puuduta, kirjutab Postimees.
Kui Eesti suurim e-sigaretide müüja Elgery käive oli ülemöödunud aastal 90 000 eurot, möödunud aastal 300 000 eurot siis käesoleva aasta oktoobriks on ettevõtte käive juba 2,5 miljonit eurot.
Enamik seadmeid toodetakse Hiina tehastes, osaliselt ka Ameerika Ühendriikides, täitevedelikke lisaks neile kahele riigile aga mitmel pool mujalgi. E-sigarettide täitevedeliku põhikomponentideks propüleenglükool ja taimne glütseriin. Propüleenglükooli kasutatakse põhiliselt lennuki kere kaitsmisel jäätumise eest ja toiduainetes niiskusesäilitajana. E-sigareti vedelikus on propüleenglükoolil aga põhiliselt maitseandja roll, samas kui taimne glütseriin hoolitseb tossu eest.
Juriidiliselt käib kogu praegune vaidlus aga nikotiinivedelike ümber. Hetke seis on selline, et kui nikotiini on rohkem kui 1,5 milligrammi (nikotiini kontsentratsioon tootes neli milligrammi milliliitri kohta), siis vabamüügis pole vedelik lubatud. See on ravim ja seda võiks müüa ainult apteegis. Selline on ravimiameti seisukoht ja seda toetas septembri lõpu otsuses ka Tartu halduskohus.
Samas kohtuprotsess pole veel läbi ja lõplikku tulemust ei tea. Samuti tuleb lisada, et kui varem soovis ravimiamet keelustada kõik nikotiinivedelikud sõltumata nikotiini kontsentratsioonist, siis varasem selle kevade kohtuotsus lükkas ameti selle taotluse tagasi.
Üks võimalus nikotiiniga vedelike osta on teha interneti kaudu tellimus ja hiljem poodi järele minna. Elgery näiteks suunab internetitellimuse Lätti, kus nikotiinivedelik lubatud, ja kui tellimus tehtud, siis saavad tarbijad vedeliku nende Tallinna poest kätte.