Eluliin ja Eesti Naisjuristide Liit (ENL) juhivad reedese Euroopa inimkaubanduse vastase võitluse päeva puhul tähelepanu inimkaubanduse ohvrite teemale ja teevad riigikogule ettepaneku keelata Eestis seksi ostmine.
ENL ja MTÜ Eluliin viivad kolmapäeval riigikogulastele üleskutse "Naine ei ole kaup" ja teevad saadikutele ettepaneku Eestis seksi ostmine keelustada, teatas ENL kolmapäeval BNS-ile. Saadikutele edastatava ettepaneku kohaselt ei ole naiste kaubastamine kooskõlas Eesti ühiskonnas üldtunnustatud kõlbluse normidega.
"Seksi ostmisega kaasneb alati seksiobjekti subjektiivsuse ja haavatavuse survestamine ja seksuaalsuse ärakasutamine," teatas ENL. "Seksi ostja on igal juhul ostu definitsiooni analoogia järgi teise osapoole omandajaks või ärakasutajaks ning seega peaks igasugune seksi ost olema käsitletav inimkaubandusena."
ENL ja Eluliin leiavad, et riigil on võimalik tõkestada jätkuvat naiste vastu suunatud vägivalda seksiostu keelustamise kaudu ning seksuaalse enesemääramise vanuse piirmäära tõstmisega 16 aastani, väärtustades mõlemast soost lapsi, noori ja naisi.
"Inimkaubandus on raske isikuvastane kuritegu, inimõiguste rikkumine, ohvri vaimse ja füüsilise tervise kahjustamine," teatas ENL. Liit viitas Eurostati uuringule, mille kohaselt identifitseeriti Euroopas aastail 2008-2010 inimkaubanduse ohvreiks 23 632 inimest, neist 68 protsenti olid naised, 17 protsenti mehed, 12 protsenti tüdrukud ja kolm protsenti poisid. 62 protsenti ohvritest kannatas seksuaalse ekpluateerimise ja 25 protsenti tööorjuse all. Aastail 2008-2010 kasvas inimkaubanduse ohvrite arv Euroopas 18 protsenti.
Liidu teatel langevad Eesti inimesed kõige rohkem seksuaalse ekpluateerimise ja tööorjuse ohvriks. 2008. aastal oli Eestis 4,1 inimkaubanduse ohvrit iga 100 000 Eesti elaniku kohta, 2009. aastal 5,8 ja 2010. aastal 4,3. 2008. aastal oli Eestist rohkem inimkaubanduse ohvreid vaid Küprosel (7,3 isikut 100 000 elaniku kohta) ja Rumeenias (5,8). 2009. aastal oli ohvrite arvult 100 000 elaniku kohta Eestist eespool vaid Küpros (14,2), Eestile lähedane oli olukord Hollandis (5,5).
Euroopa inimkaubanduse vastase võitluse päeva tähistamine flash mobiga "Naine ei ole kaup" toimub reedel Tallinnas Tammsaare pargis. Pärast üritust suundutakse Toompeale, et ettepanek riigikogule üle anda.