Meedikute kinnitusel on haigekassa jätnud ligi poole õe tööajast tasustamata ning sellest tulenev riigi soov hooldusravis õdede arvu vähendada on ebaseaduslik.
Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliit, Eesti Õdede Liit, Eesti Tervishoiutöötajate Ametiühingute Liit ning Eesti Arstide Liit märgivad ühispöördumises, et ministri määrusega on kehtestatud iga tervishoiuteenuse osutamiseks vajalik tööjõu kasutamise keskmine maht, mis tugineb eksperthinnangul. "Statsionaarses hooldusravis on vaja kulutada ööpäevas ühele haigele 132 minutit õe tööaega, mis teeb õe kohta10 patsienti. Nii töötajad kui tööandjad peavad praegu niisugust koormust enam-vähem normaalseks," seisab avalduses.
Sotsiaalministri ja haigekassa plaanile, mis suurendab ühele õele ettenähtud haigete arvu kaks korda, ei leidunud meedikute kinnitusel ühtki seletust, kuni esmaspäevasel koosolekul toodi päevavalgele seni varjatud numbrid. "Haigekassa maksab 132 minutist kinni ainult 74 ehk napilt üle poole hooldusravi osutamiseks vajalikust õe tööajast," märgivad meedikud.
Kuna ravikindlustuse seaduse järgi hõlmab hind kõiki teenuse osutamiseks vajalikke kulusid, siis haigekassa kas rikub meedikute hinnangul seadust või ei pea kõiki õe tööminuteid vajalikeks. "Hooldusravi reformimisel õendusabiks on sotsiaalminister Taavi Rõivas leidnud elegantse võimaluse praegune ebaseaduslik olukord seadustada ja seni maksmata jäetud õe tööminutid lihtsalt ära kaotada," seisab õdede pöördumises.
Hooldusravi ümberkorralduste aruteludes väljakoorunud asjaolud ja numbrid näitavad meedikute kinnitusel, et patsientide halb olukord ja pidevad kaebused on sotsiaalministeeriumi sihipärase tegevuse ja selgelt ebapiisava rahastamise tagajärg.