Tööandja jõulupeol juhtunud õnnetus võib samuti olla tööõnnetus

Võrumaa TeatajaTööinspektsioon tuletab pühade lähenedes meelde, et ka tööandja korraldatud jõulu- või aastavahetuspeol juhtunud õnnetus võib minna kirja tööõnnetusena, kuigi otseseid tööülesandeid antud hetkel keegi tavapäraselt ei täida.

Tööinspektsiooni Lõuna inspektsiooni tööinspektor-uurija Kalmer Kärblane toob näiteks õnnetuse, mis juhtus ühe ettevõtte suvepäevadel. Osalejatele oli tööandja kulu ja kirjadega korraldatud transport, toitlustamine, erinevad vaba aja veetmise võimalused ja ööbimine. „Ühe mängu läbiviimise ajal kukkus üks suvepäevadel osalenud töötaja ja sai raskelt vigastada. Töötaja jäi pikalt töövõimetuslehele. Mõne nädala pärast andis töötaja tööandjale teada, et viimane võtaks juhtunu arvele tööõnnetusena. Tööandja keeldus ja juhtum jõudis tööinspektsiooni,“ rääkis Kärblane.

Töötaja väitis oma avalduses, et ta tajus suvepäevadel osalemist kohustusena, üritus oli korraldatud motivatsiooniüritusena, et paremini teha oma tööd ja tunda end ühtse meeskonnana. Asjaolude uurimisel selgus aga, et tegemist ei olnud tööajaga, vaid tööajakavast lähtuvalt vaba päevaga, mille eest töötajatele töötasu ei makstud. Lisaks oli suvepäevadel ja seal toimunud mängudes osalemine kõigile töötajatele vabatahtlik, tegemist ei olnud tööandja poolt antud korralduse täitmisega ning töötaja ei allunud mängus osalemise ajal tööandja juhtimisele ja kontrollile.

Kaastöötajate hinnangul oli tegemist lõõgastava suveüritusega, millega töötajapoolseid kohustusi ei kaasnenud. „Seega ei liigitunud antud juhtum ka tööõnnetuse alla,“ võtab tööinspektor juhtunu kokku.

Juhul aga, kui tööandja oleks teinud suvepäevadel osalemise kohustuslikuks, näiteks oleks toimunud tööalane loeng või seminar, oleks omandatud praktilisi kogemusi edasise töö jaoks vms, jõuaks juhtunu juba lähemale tööõnnetuse olemusele. „Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse kohaselt on tööõnnetus töötaja tervisekahjustus või surm, mis toimus tööandja antud tööülesannet täites või muul tema loal tehtaval tööl, tööaja hulka arvataval vaheajal või muul tööandja huvides tegutsemise ajal. Tööõnnetusena ei käsitleta tervisekahjustust või surma, mis toimus loetletud juhtudel, kuid mis ei ole põhjuslikus seoses töötaja töö või töökeskkonnaga. Eelkõige võibki antud juhul käsitleda juhtunut kui tööandja muudes huvides tegutsemist,“ selgitas Kärblane.

Iseküsimus on õnnetustega, mis leiavad aset siis, kui ürituse ametlik osa on lõppenud ja algab vaba aeg. Üldjuhul on ka see aeg sisustatud erinevate tegevustega, sealhulgas mängudega. "Nüüd siis tulevadki need piiripealsed juhtumid, kus üks-ühest seisukohta on raske võtta. Tööandjal on töötajate tegevust raske ja sisuliselt ka võimatu kontrollida. Kui töötaja osaleb mängus vabatahtlikult, pole probleemi, tööandja ei sundinud teda seda tegema. Aga samas kui ettevõttes on näiteks neli osakonnajuhatajat ja nad on kohustatud omavahel võistlema, on vabatahtlik osavõtt küsitav ja toimunu võib liigitada tööõnnetuse alla," arutles Kärblane.

Ta tõdes, et alati pole tööõnnetuse toimumine üheselt mõistetav ja on erinevalt tõlgendatav.

Comments  
  -3
Mis teha, Eesti seadused on täna vigased ja seaduseandjad, muudatused k.a.
  +3
Nüüdsel ajal on neid kindlustusi sadu.Mine midagi nõudma siis ei saa midagi.Ma eelmine aasta murdsin tolle suure libedaga jalaluu.Läksin kindlustust nõudma,sealt öeldi,et näed arsti käest on paber.Ma ei saanudgi kindlustus raha.Ma siis küsisin,et mul on kindlustus olemas,miks ma raha ei saa.Jummal,kindlustusest öeldi,et te kindlustus raha ei saa.Teil olid punast värvi saapad jalas ja jääte kindlustusest ilma.Oleks teil jalas olnud musta värvi saapad,oleksite kindlasti kindlustuse raha saanud.See talv ma hakkan palja jalu käima,vast saan rohkem raha.Nii,et kallid inimesed ei tasu kunagi kindlustada.Neil on niivõrd imelikud seadused.Miks me peame toitma neid monopoliste,nagu näiteks prügivedajad (keskkonnakaitse).Vot see on juba riik,siin võib kõike teha mis pähe tuleb.küll ma ka veel midagi välja mõtlen,ei ole veel nii vana.Kaege no ti ka ette söö nilbõga.
  +3
Lugupeetud ajaleht,asjad ei käi ikkagi nii.Meil hiljuti oli esimese lumega ühe amatnikuga kohane lugu.Öösel teenistusse asudes kukkus ühiseelamu trepil.Tööõnnetus sada protsenti.Teised ka,palun lugege seadusi.Tööõnnetuseks loetakse,tööleasumisest kohast,töölt jõudmisel kohani (Kodust-Koduni).Muudel oludel peab olema kindlustus.Kena aastalõppu kõigile.
  -1
see sõltub ka olukorrast...kui peab jõulupeol bossiga seksima ja selle käigus mingi õnnetus juhtub, siis küll :-*
  +7
Asja sisu selles, et kui mõni pingviin juhtub presidendi vastuvõtul vaipa takerduma ja koiva murdma, siis on see totaalne tööõnnetus. Saba mahapanek liigtrimpamisest tagab matused riigi kulul ja järeltulijate kokme põlvkonna toitjakaotuspensionid eesti väljasureva maksumaksja arvel.
Pole üldse naljakas
:sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:
  -3

Quoting Ettevõtja:

Pigem töö andja.Küll Võrumaa Teataja mõtleb lollusi välja.Kes Teile neid totrusi ette kirjutab.Tehke ikkagi seadused ka lahti.


äkki muutus seadus niiet loe ise seadus üle
  +5
Pigem töö andja.Küll Võrumaa Teataja mõtleb lollusi välja.Kes Teile neid totrusi ette kirjutab.Tehke ikkagi seadused ka lahti.

 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD