Äsja valminud uimastitarvitamise vähendamispoliitika valge raamatu kohaselt jagunevad vähendamispoliitika vastutusalad kuue ministeeriumi vahel.
Siseminiseeriumi eestvedamisel valminud dokumendi kohaselt juhib uimastitarvitamise vähendamise poliitikat valitsuse uimastiennetuskomisjon. Selles komsjonis kohtuvad neli korda aastas peamiste probleemiga tegelevate organisatsioonide juhid ning sidusgruppide esindajad.
Sise-, justiits-, sotsiaal- ning haridus- ja teadusministeerium on komisjonis esindatud ministri tasandil.
Uimastipoliitika sisulist koordineerimist viiakse dokumendi kohaselt läbi igale kuuest alasüsteemile pühendatud töögrupis. Seitsmenda alasüsteemi ehk seiresüsteemi esindaja osaleb kõigis töögruppides.
Kuus töögruppi on pakkumise vähendamise, esmase ennetuse, varase märkamise, kahjude vähendamise, ravi ja taastusabi ning taasühiskonnastamise töögrupp.
Dokument märgib, et igal töögrupil peaks olema püsivalt määratud juht ning töögruppide juhtidest moodustub omakorda rakkerühm.
Dokumendi kohaselt jagunevad uimastitarvitamise vähendamispoliitika vastutusalad kuue ministeeriumi vahel, need on sise-, justiits-, sotsiaal-, rahandus-, kultuuri- ning haridus- ja teadusministeerium.
Nii on siseministeeriumi vastutusaladeks strateegia juhtimine käbi valitsuskomisjoni, uimastite pakkumise vähendamine ehk politsei tegevus, kogukonna kaasamine ja ennetustegevus. Uimastite pakkumise vähendamisega on ka rahandusministeeriumi vastutusalas, seda läbi maksu- ja tolliameti politseilise tegevuse.
Justiitsministeeriumi vastutusalas on kuritegevuse vähendamise strateegia ning samuti vanglates uimastite pakkumise vähendamine, raviteenused ja taasühiskonnastamine kinnipidamisasutustes ning õigusruumi analüüsiga seotud küsimused.
Sotsiaalministeeriumi vastutusaladeks on universaalne ennetus, varane märkamine ja sekkumisele suunamine, kahjude vähendamine ja ravi, taasühiskonnastamine, seire ja hindamine ning järelevalve läbi ravimiameti.
Kultuuriministeeriumi vastusalaks on universaalne ennetus läbi spordi ja kultuuritegevuste. Haridus- ja teadusministeeriumi tegevused on suunatud noortele. Nende seas on ennetustegevus koolides ja noorte hulgas, uimastiteave riiklikus õppekavas, taasühiskonnastamine ning noorsootöö ja huviharidus.