Maksu- ja tolliamet (MTA) soovib loobuda tolliametnike isiklike pitsatite kasutamisest, kuna enamus dokumente vormistatakse elektrooniliselt.
Rahandusministeerium on saatnud kooskõlastusele määruse eelnõu, millega MTA loobub tolliametnike isiklike pitsatite kasutamisest, selgub eelnõude infosüsteemis avaldatud dokumendist.
Eelnõu seletuskiri põhjendab pitsatitest loobumist asjaoluga, et enamus tollideklaratsioone ja -dokumente vormistatakse elektrooniliselt ning isiklike pitsatite kasutamine on muutunud marginaalseks. Mõnel juhul, nagu näiteks tollitõkendi eemaldamiseks loa andmisel, on kavas üldse pitsati kasutamisest loobuda, sest toimingu tegijast jääb tuvastatav jälg infotöötlussüsteemi.
Samas on pitsati kasutamine siiski jätkuvalt vajalik üksikute sertifikaatide, erilubade ja paberkandjal deklaratsioonide korral. Nende kinnitamiseks hakatakse edaspidi kasutama tolliasutuse pitsatit, mis on tolliasutustes juba olemas. Tolliasutuse pitsati jäljendi juurde lisatakse toimingu teinud ametniku nimi ja allkiri.
Eelnõu seletuskirja kohaselt hoiaks MTA isiklikest pitsatitest loobumisega kokku nii pitsatite administreerimiseks kuluvat aega kui raha.
Praegu on aktiivses kasutuses umbes isiklikku pitsatit, mis aga oleks kasutamise jätkamiseks vaja kahe aasta jooksul välja vahetada.
MTA hinnangul on uute pitsatite ning neile kuluva spetsiaalse templivärvi kulu aastas kuni 6700 eurot.
Määruse jõustudes peab MTA hävitama seni kasutusel olnud isiklikud pitsatid.