Loomakaitsjad: tuvisid püüdvaid kanakulle ei tohiks takistada

Lisaks metsloomadele tungivad linnadesse ka röövlinnud, kes püüavad toiduks tuvisid ning neid ei tohiks selle tegevuse juures takistada, teatas Eestimaa Loomakaitse Liit (ELL).

Metsloom tuleb linna, sest toidubaas on suurem, teatas neljapäeval BNS-ile ELL-i juht Heiki Valner. "Paksuks söödetud tuvikari on ka ääretult lihtne saak kanakullile ja tegemist on normaalse looduse ringkäiguga, mille vahele inimene sekkuda ei tohi."

Valneri sõnul on tänavune talv olnud erakordselt leebe ja metsloomad ei vaja vähimatki abi ning nende toitmine on kurjast. "Meile on teada antud inimesega harjunud rebasekolooniatest Muugal, Tabasalus ning Kohilas ja laias laastus on need kõik alguse saanud inimeste rumalusest, sest paraku lõpetavad sellised loomad oma elu suure tõenäosusega autorataste all või lööb keegi nad lihtsalt maha," ütles Valner.

Rebaste toitmine soodustab nende asustust linnas, mis omakorda võib kaasa tuua ka kärntõve või sooleparasiitide ulatuslikuma leviku koduloomadel. Rebaste toitmine ja häirimine on lubamatu ning pärast pesakohast lahkumist tuleks uruavaused sulgeda, et järgmisel aastal loomad sinna enam pesa teha ei saaks. Metsloomade linna kolimise vastu saab iga maaomanik hoolitseda selle eest, et toidujäätmed ei jääks loomadele kättesaadavatesse kohtadesse ning komposteerimisel kasutatakse kinniseid kaste.

Terve metsloom linnas ei vaja inimese abi ja erandiks on vaid suurulukid, kellest tuleks teada anda päästeametile. Metsloomadega seotud küsimuste korral saavad kodanikud pöörduda ka keskkonnainspektsiooni või kohaliku omavalitsuse poole. Lisaks on Eesti Jahimeeste Seltsi selle aasta põhifookuses ulukid ja nende asurkonnad, mistõttu võib ulukitega seonduvates küsimustes pöörduda nõu saamiseks ka kohalike jahiseltside poole.

Üldjuhul otsivad inimesed abi omavalitsustest. Et tagada kodanikele võimalikult informatiivse teabe saamise, edastab ELL suurematele omavalitsustele infokirja metsloomadega seonduvates küsimustes, mille alusel on keskkonnaspetsialistil võimalik ümbruskonna inimesi teavitada ja nõustada.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD