Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimees Sven Mikser ütles laupäeval erakonna volikogul peetud kõnes, et juba aastaid on Eesti poliitikat vaevanud stagnatsioon, ideetus ja kivinenud dogmade külge klammerdumine.
"Rahulolematus poliitikute ja poliitilise juhtimisega on kasvanud, ja kuigi seda rahulolematust on püütud lukustada jääkeldrisse, ei ole see õnnestunud," ütles Mikser. "Nüüd on mõnede juhtide peades leitud seisaku põhjustele uus seletus ja pandud olukorrale uus diagnoos. Näib, et see on leitud Ivan Krõlovi tuntud valmist "Kvartett". Probleem olevat selles, et lihtsalt istutud on valesti! Kui tšellist ja kontrabassimängija kohad vahetavad, peaks kõik korda saama. Aga ei saa, sest ka noodid on valed," tõdes Mikser.
Mikseri sõnul on veider, et need, kes tahavad kaitsta Eestit "vasakpöörde" eest, pakuvad omapoolse alternatiivina välja hoopis tagasipöörde. "Tagasipöörde 20 aastat vanade ideede ja uskumuste juurde õhukesest ja suutmatust riigist kui Eesti murede ja hädade lahendusest. Ma ei ole sellega nõus," ütles SDE esimees.
"Jah, võib öelda, et see, et Eestis surrakse rohkem kui sünnitakse, peegeldab osalt Õhtumaa üldisi rahvastikutrende. Jah, võib öelda, et see, et Eestist minnakse rohkem kui siia tullakse, on seotud piiride avanemise ja inimeste vaba liikumisega. Aga kui olukorrale ausalt otsa vaadata, siis tuleb tunnistada, et suures osas on need kurvad trendid ka meie endi poliitiliste otsuste ja valikute tagajärg," sõnas Mikser. "Ja need valikud on ka nende 11 aasta jooksul olnud eelkõige Reformierakonna valikud," lisas ta.
Mikseri sõnul peab riik võitlema ebavõrdsuse vastu, mis sunnib tuhandeid inimesi igal aastal Eestist lahkuma. "See on perede majanduslik ebavõrdus. See on ebavõrdsus meeste ja naiste palkade vahel. See on regionaalne ebavõrdsus. See on haridusvõimaluste ebavõrdsus," loetles Mikser. Ebavõrdusel on Mikseri sõnul pal ju nägusid, aga ainus tagajärg on rahvaarvu kahane mine ja kiduv majandusareng.
Eesti ühiskonnas valitseva ebavõrdsuse eriti ilmekaks ja kurvaks väljenduseks on Mikseri sõnul laste vaesus. "Laste vaesusest välja aitamine on Eesti riigile ja ühiskonnale jõukohane ja just see peabki olema meie uus erakondade ülene ja ühiskonda ühendav eesmärk. See eeldab lastetoetuste suurendamist, elatisraha riiklikku tagamist, lastehoiu, alushariduse ja huvihariduse kättesaadavaks muutmist kõigile lastele," ütles Mikser.
"Seda valitsuskoalitsiooni on iseloomustanud ühe osapoole ministrite totaalne saamatus ja juhtimisvead, mida on püütud varjata kogukondi vastandavate rahvuspopulistlike kampaaniatega ning teise osapoole arrogantsus ja ideoloogiline paindumatus," ütles Mikser. "Külvates usku, et kuna viimased 15 aastat on võimu juures oldud, siis ollaksegi ainsad, kes on säilitanud oskuse ja seeläbi õiguse võimu teostada, teeb juhtiv võimuerakond ohtliku vea," sõnas SDE esimees.
Mikseri sõnul on SDE eesmärk sotsiaaldemokraatliku valitsuse moodustamine tuleva aasta valimiste järel. "Meil on selleks kõik eeldused ja võimalused. Aga kui valitsuskoalitsiooni lagunemine annab meile võimaluse asuda oma eesmärke teostama juba varem, siis peame olema valmis ka seda tõsiselt kaaluma," ütles Mikser.
Mikseri sõnul on Eesti jaoks Euroopa Parlamendi järgmine periood ülioluline ja seda ka seetõttu, et sellesse aega jääb Eesti esimene Euroopa Liidu eestistumine. "Aga mitte ainult. Euroopa Parlamendi uus koosseis saab olema senistest keerulisem. Võib eeldada, et paremradikaalide ja euroskeptikute esindatus seal saab olema senisest palju tugevam," tõdes Mikser. "Briti UKIP ja Prantsuse Rahvusrinne ei tee saladust oma soovist Euroopa integratsiooni tagasi pöörata ja Euroopa Liitu senisel kujul lammutada," lisas ta.
"Euroskeptikute survel on mitmed senised Lääne-Euroopa peavooluparteid - näiteks Suurbritannia võimul olevad konservatiivid - asunud vastandama "vana" Euroopat Kesk- ja Ida-Euroopale ning kõnelema isikute ja tööjõu vaba liikumise piiramisest," ütles Mikser. Need on tema sõnul Eesti jaoks ohtlikud protsessid, mis kahjustavad tõsiselt Euroopa solidaarsust. "Neile arengutele vastu seismine ja Eesti huvide kaitsmine nõuab meilt parimat võimalikku esindust kõigis Euroopa institutsioonides. Euroopa idee päästmine vajab tugevat sotsiaaldemokraatlikku sõnumit, poliitikat, mis seab sihiks ebavõrdsuse vähendamise nii Euroliidu liikmesriikide vahel kui ka liikmesriikide sees," ütles Mikser.
Euroopa Parlamendi valimistel on Mikseri sõnul SDE eesmärk saada vähemalt kaks kohta. "Kui Edgar Savisaar rääkis Keskerakonna hiljutisel volikogu istungil soovist saata Brüsselisse venelasest Europarlamendi saadik, siis tekitas Eesti meedias ja konservatiividest poliitikute seas parajat elevust. Kui Savisaare avaldus oli mõeldud eelkõige oma erakonna siseste otsustusprotsesside suunamiseks, siis mina loodan tõsiselt, et Eestit esindava kuue Europarlamendi liikme seas on juba järgmisel perioodil ka vene emakeelega poliitikuid," sõnas Mikser. "Seda seetõttu, et just meil, sotsiaaldemokraatidel, on välja panna ülekaalukalt parim venelasest kandidaat Eestit Europarlamendis esindama. See on Jevgeni Ossinovski ," lisas Mikser.
Mikseri sõnul on Ossinvoski näidanud parimal moel oma oskust esindada nii Eesti riigi rahvuslikke huve kui ka kaitsta oma Ida-Virumaa valijate ootusi. "Ta on tõestus sellest, et venelasest poliitik ei pea eestlaste lugupidamise võitmiseks eesti rahvuslastega võidu Venemaad kiruma. Ta on tõestus sellest, et seda lugupidamist saab välja teenida ka tõsise, rahuliku ja süsteemse tööga, mis mõnikord sunnib eestlasi kriitilise pilguga üle vaatama omaenda kivinenud seisukohti ja tõekspidamisi, nagu juhtus hiljuti avalikuks saanud Kohtla-Järve koolitüdruku Eesti kodakondsusest ilma jätmise juhtumiga," sõnas Mikser.
Mikseri hinnangul on väga tugev kandidaat Euroopa Parlamenti ka Marju Lauristin, sest ta on suutnud mõjutada Eesti poliitikat ka valitavatesse riigiametitesse kuulumata. "Siim Kallase kandideerimisest loobumisega on saanud selgeks, et oodatud ja loodetud taasiseseisvumisaegsete poliitgigantide suurt duelli seekord ei tule," ütles Mikser. "Sellest on kahju, sest Siim Kallase ja Marju Lauristini vaimumõõkade ristamist Euroopa tuleviku teemal olnuks kindlasti nauditav vaadata," tõdes ta. Keskerakonna esimehest Edgar Savisaarest ei ole Mikseri hinnangul Lauristinile võrdväärset vastast.
http://arvamus.postimees.ee/2697504/mart-saarso-uleskutse-eesti-rahvale
eks need ole ka suures hädas välja luband asju, mida pidevalt nüüd vatutama peab ning tegelikult ilmselt ka ise hädas ollakse. ja kui küsida, mida siis suur saadik kõva ka selle ajaga teinud kui riigikogus istunud - no polegi vist midagi nimetada. ometi kuskilt ta oma hääled on saanud ja võimalik, et saab veelkord. tegelikult pole vahet , mis partei , tegijaid pole kusagil pärast lubadusi.