Pensionärid avaldasid tantsupeo vanusepiiri üle nördimust

Pilt on illustratiivneEesti Pensionäride Ühenduste Liit avaldas sel nädalal nördimust tänavuseks tantsupeoks seatud vanusepiiride suhtes ning saatis Laulu-ja Tantsupeo Sihtasutusele, kultuuriministrile, riigikogu põhiseaduskomisjoni esimehele ja õiguskantslerile pöördumise, juhtides tähelepanu eakate põhiseaduslike õiguste riivele.

"On ebaõiglane ja kaalutlemata teatada kultuuripärandi aastal, kultuuripärandi hoidjale, sest seda ju eakad läbi põlvkondade on, et nad ei saa tantsupeole vanuse tõttu - see on alatu, diskrimineeriv ja põhjendamatu," seisab liidu pöördumises. Liit viitab pöödumises mitmetele põhiseaduse paragrahvidele ja juhib tähelepanu eakate põhiseaduslike õiguste riivele.

"On ääretult kurb, et tantsujuhtide poolt sõnastatud rühmaliikide vanusevahemikke puudutavaid teemasid on tõlgendatud viisil, mis on paljudele meelehärmi valmistanud," ütles BNS-ile Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse teabejuht Sten Weidebaum.

"Antud juhul ulatuvad otsuse tagamaad 2009. aastasse, kui tollase tantsupeo kokkuvõtetes jäi tantsurühmade juhendajate tagasisidena kõlama, et rühmade liigitus vajab korrastamist ning et selgelt sõnastatud kriteeriumid oleks juhendajale abiks oma kollektiivi liigi valikul, sest just tantsurühma juhendaja otsustab, millises liigis ta oma rühmaga tantsupeole läheb. Senine rahvatantsurühmade liigitus  on kujunenud tantsupidude traditsiooni ja kogemuse põhjal, kus kõige rohkem osalejaid on alati olnud segarühmades. Liigitus jagas tantsijaid vanuse ning kogemuste järgi ning otsustamine, millises liigis tantsupeol tantsida, oli tihti tunnetuslik," rääkis Weidebaum.

2012. aasta 14. aprillil toimus Tallinnas ümarlaud, millel osalesid Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi (ERRS) mentornõukoda, tantsupeo kunstiline toimkond ja maakondade tantsujuhtide esindajad, kes iga liigi puhul võtsid aluseks reaalse olukorra oma liigis ning seeläbi sõnastasid tantsurühmade kirjeldused senisest selgemaks. ERRS-i mentornõukoja kinnitusel ei olnud antud otsuse puhul tegemist vanuse piirmääradega, vaid tantsurühma soovitusliku vanusevahemike määratlusega, mis on osa iga liigi kirjeldusest.

"Sarnaselt on määratletud ka rühmade koosseisude suurus ning kirjeldatud on ka teisi nõudeid peole pääsemiseks, nagu eeskujulikult omandatud repertuaar ning rahvarõivaste olemasolu jms. Tantsujuhid on korduvalt kinnitanud, et peole pääsemise kriteeriumiks ei ole kindlasti mitte iga tantsija vanus, vaid endiselt on selleks korrektselt omandatud ja heal tasemel esitatud repertuaar," selgitas Weidebaum.

"Tegemist on Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi kui tantsuliikumist korraldava ja suunava keskseltsi korraldatud tantsujuhtide ja tantsuliikumisega seotud tantsujuhtide-mentorite poolt selgemaks sõnastatud tantsurühmade kirjeldustega, mis siiani toiminud süsteemi tantsijate jaoks oluliselt ei muuda, vaid täpsustavad täna kehtivaid kokkuleppeid ning sõnastavad selgemaks rühmade kirjeldused. Ning tantsujuhid on korduvalt kinnitanud, et vanuse tõttu keegi peolt kõrvale ei jää," kinnitas Weidebaum.

Õiguskantsleri avalike suhete nõunik ütles BNS-ile, et õiguskantsler ei ole Eesti Pensionäride Ühenduste Liidu avalduse menetlusse võtmist veel otsustanud.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD