Veebruaris 0,6 protsendini langenud hinnatõus kommertspankade analüütikuid ei üllatanud, võimalik deflatsioon esimesel poolaastal sõltub peamiselt toiduhindade liikumisest ja energiahindadest, kuid igal juhul jääks see lühiajaliseks ja suurt mõju Eesti majandusele ei põhjustaks.
"Märtsis võib inflatsioon jõuda juba päris nulli ning püsida suhteliselt nullilähedasena umbes pool aastat. Deflatsioon ei ole sealt tõesti enam kuigi kaugel, see sõltub toiduhindade edasistest arengutest," ütles SEB panga analüütik Ruta Arumäe BNS-ile, kelle hinnangul ei ole deflatsioon praegu Eestile kuigi suureks ohuks ja inflatsioon peaks siiski püsima positiivsel poolel.
"Kui ka väike deflatsioon peaks tulema, jääb see lühiajaliseks ning selle mõju majandusele on pigem positiivset laadi kui negatiivne, kuna võimaldab ettevõtetel kulude kokkuhoidu kiire palgakasvu tingimustes ning välise konkurentsivõime taastumist," rääkis ta.
Swedbanki prognoosi kohaselt püsib selle aasta esimestel kuudel hinnakasv Eestis madal, kuid hakkab siis tasapisi kiirenema. Hinnakasv on madal kogu euroalal, ütles Swedbanki majandusanalüütik Tõnu Mersina BNS-ile, kelle sõnul euroalal deflatsiooni tõenäoliselt ei teki.
"Üheks olulisemaks hinnakasvu vedajaks on toiduained. Hinnakasvu ulatus sõltub muuhulgas ka sellest, millal ja kuivõrd euro vahetuskurss nõrgeneb, mis muudaks maailmaturult sisseostetud kaubad suhteliselt kallimaks," lisas ta.
Mõlemad analüütikud juhtisid tähelepanu asjaolule, et Eesti inflatsiooni mõjutavad väga suurelt energia- ja kütusehinnad. "Eesti inflatsioon on väga suures ulatuses sõltuv energiahindadest, palju rohkem kui Euroopa majandused ja ka rohkem kui teised Balti riikide majandused," märkis Arumäe. Ka Mertsina tõstis esile, et energiahinnad veavad praegu inflatsiooni alla kogu euroalal. "Tarbijahindade kasvu aeglustas ka viimastel kuudel Eestis müüdava mootorikütuse hinnalanguse süvenemine," lisas ta.
Statistikaameti teatel kasvas tarbijahinnaindeks 2014. aasta veebruaris võrreldes jaanuariga 0,1 protsenti ja võrreldes eelmise aasta veebruariga 0,6 protsenti. Kaubad olid 2013. aasta veebruariga võrreldes 1 protsent kallimad ja teenused 0,2 protsenti odavamad.