Kolmapäevast on poliitiline välireklaam keelatud

Tuleva nädala kolmapäeval algab aktiivse valimisagitatsiooni aeg, mis tähendab, et poliitiline välireklaam on kolmapäevast keelatud.

Laupäeval kell 18 lõpeb võimalus parandada kandidaatide dokumentides vigu ja teisipäeval registreerib vabariigi valimiskomisjon nõuetekohaselt registreerimiseks esitatud kandidaadid.

Kolmapäeval algab aktiivse valimisagitatsiooni aeg, mille jooksul poliitiline välireklaam on keelatud.

Hiljemalt tuleva nädala reedel võib kandidaat esitada kandideerimisest loobumise avalduse.

Hiljemalt 25. aprillil esitab Euroopa Liidu kodanik, kellel on õigus hääletamisest osa võtta ja kes soovib seda õigust kasutada, siseministeeriumile taotluse valijate nimekirja kandmiseks. Samal päeval peab olema Eesti välisesindusele laekunud kirja teel hääletamise taotlus ning siseministeerium koostab valijate nimekirjad. 

Hiljemalt 5. mail saadab siseministeerium valijaile välja valijakaardid ning valla- või linnavolikogu nimetab oma otsusega jaoskonnakomisjoni esimehe ja kuni kaheksa liiget.

Eelhääletamisele eelneval nädalal ehk vahemikus 5.-11. maini avalikustab maakonna valimiskomisjon andmed valimisjaoskondade kohta maakonnas.

Valija, kes 10. maiks ei ole saanud valijakaarti või kelle andmetes valijakaardil on vigu, võib pöörduda avaldusega valla- või linnasekretäri poole.

10.-15. maini toimub välisesinduses vähemalt kahel päeval eelhääletamine.

Hiljemalt 12. mail võib vabariigi valimiskomisjon tühistada kandidaatide registreerimisotsuse või registreerimata jäetud isiku registreerida.

15.-18. maini toimub eelhääletamine maakonna valimiskomisjoni määratud jaoskonnas. Hääletamine algab igal päeval kell 12 ja lõpeb kell 20. 15.-21. maini toimub elektrooniline hääletamine. Hääletamine algab 15. mail kell 9 ja kestab ööpäevaringselt kuni 21. mai kella 18-ni.

Hiljemalt 18. mail avalikustab valla- või linnavalitsus andmed valimisjaoskondade kohta vallas või linnas ja siseministeerium korraldab valijate nimekirjade kättetoimetamise jaoskonnakomisjonidele.

19.-21. maini toimub eelhääletamine kõigis valimisjaoskondades. Hääletamine algab igal päeval kell 12 ja lõpeb kell 20. Toimub ka hääletamine väljaspool elukohajärgset valimisjaoskonda, sealhulgas valija asukohas ning kinnipidamiskohas.

25. mail toimub hääletamine toimub kõigis valimisjaoskondades kella 9-20. Toimub ka kodus hääletamine, taotlust kodus hääletamiseks saab esitada kirjalikult kuni kella 14-ni ja telefoni teel kella 9-14.

Esialgsed hääletamistulemused avalikustatakse pärast hääletamise lõppu kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides ehk Eesti aja järgi kell 23.

Hiljemalt 14. juunil registreerib vabariigi valimiskomisjon valitud Euroopa Parlamendi liikmed. Valimistulemused loetakse väljakuulutatuks järgmisel päeval pärast registreerimisotsuse avalikustamist Riigi Teatajas.

Valituks osutunud kandidaat, kes valimistulemuste väljakuulutamise ajal on Euroopa Parlamendi valimise seaduse alusel ühitamatus ametis, peab teavitama hiljemalt 25. juuniks vabariigi valimiskomisjoni, kas ta on nõus Euroopa Parlamendi töös osalema või soovib jätkata oma senises ametis ja mandaadist loobuda. Valituks osutunud riigikogu liige ja minister loetakse tagasiastumisavalduse esitanuks, kui ta ei teavita kümne päeva jooksul, arvates Euroopa Parlamendi valimise tulemuste väljakuulutamise päevast, vabariigi valimiskomisjoni, et ta soovib jätkata oma senises ametis ja Euroopa Parlamendi liikme mandaadist loobuda.

Hiljemalt peavad erakonnad ja üksikkandidaadid esitama erakondade rahastamise järelevalve komisjonile ka valimiskampaania aruande.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD