Tallinnas ja Tartus toimuvad esmaspäeval rahvusvahelisele õdede päevale pühendatud konverentsid, mis keskenduvad muutustele õenduses, alates õdede töövastutusrikkamaks muutumisest kuni ühiskonna muutunud tervishoiu vajadusteni.
Eesti Õdede Liidu liikme Regina Palatu sõnul on õendus muutunud aastatega üha iseseisvamaks ja õdede töö vastutusrikkamaks, erinevaid õendusabiteenuseid pakkudes saavad õed varasemast oluliselt rohkem inimeste vajadustele vastata. "Inimesel on võimalik minna pereõe või eriõe vastuvõtule või saada koduõendusteenust oma kodus, koolides toetavad laste tervist kooliõed, ka kiirabisüsteemis on õdedel eluline roll – need on mõned, kuid ilmekad näited sellest, kuidas õdede panus on tervishoiusüsteemi muutnud patsiendile lähedasemaks, inimeste vajadustega arvestavamaks,“ ütles Palatu.
Eesti Õdede Liidu liikme Airin Treiman-Kiveste sõnul esitavad Eesti elanike võrdlemisi tagasihoidlikud tervisenäitajad ja tendents elanikkonna vananemisele õdedele uusi väljakutseid aidata inimestel ennetada ja leevendada kroonilisi tervisemuresid. "Selleks, et oma kutsetööd patsiendikeskselt ellu viia ja inimesi nende tervise hoidmisel toetada, tuleb õdedel muutuva ühiskonnaga sammu pidada,“ ütles Treiman-Kiveste.
Rahvusvahelise õdede nõukogu eestvedamisel keskendub tänavune õdede päev inimeste muutunud vajadustele, millega õed pidevalt kohanema peavad, ning uutele võimalustele, kuidas seda teha saab. Õed on arvukaim tervishoiutöötajate grupp tervishoiusüsteemis ning nende õlul lasub suur vastutus inimeste tervise ees. 1899. aastal asutatud rahvusvaheline õdede nõukogu ühendab 130 riigi õendustöötajate organisatsioone, esindades miljoneid õdesid üle maailma.
Eesti Õdede Liit on arvukaim ja kõigi maakondade õdesid ühendav organisatsioon, kuhu kuulub üle 4000 liikme ehk rohkem kui pool Eesti õeskonnast. Eesti Õdede Liitu kuuluvad nii üldõed kui ka kõikide õenduserialade õed.