Puuetega inimeste toetamise ja abistamise eesmärk peaks olema tagada neile võrdväärne elukvaliteet ja võimalus osaleda täisväärtuslikult ühiskonnas. Kahjuks on praktikas sageli näha, et puude määramise protsess ei hinda inimeste tegelikku olukorda, vaid tugineb ainult dokumentidele ja paberimajandusele. See viib olukordadeni, kus abi vajavad inimesed jäävad hätta, kuna nende seisundit ei hinnata piisava täpsusega.
Hiljuti oli hädas jalaproteesiga mees, kes ei pääsenud lumega liikuma. Hoolimata sellest, et tal on raskusi igapäevaeluga toime tulemisel, jäeti ta ilma puude määrast, sest dokumentides keskendutakse vaid perearsti sissekannetele, kus sageli ei ole teemaks mitte alaline tervisemurem, vaid pigem mööduvad haigused. Ei arvestata sellega, et hoolimata sellest, et asjast ei räägita, jalg ju inimesele paraku üleöö tagasi ei kasva. Jalaproteesiga inimesel on liikumispuue paraku eluaegne, see on fakt.
Samuti ei tule kaugelt otsida juhtumit, kus kolmanda staadiumi vähki põdev naine, kelle tervislik seisund on päev-päevalt halvenenud, ei saanud puuet, kuna dokumentatsioonis ei olnud piisavalt tõendeid tema tegeliku olukorra kohta. Tema väsimus, vähenenud liikumisvõime ja vajadus spetsiaalsete sotsiaalteenuste järele jäid formaalsete nõuete varju.
Sellised juhtumid näitavad, et praegune puude määramise süsteem vajab tõsist ülevaatamist. Oluline on tagada, et hinnangud ei baseeruks pelgalt dokumentidel, vaid sisaldaksid ka eksperdi hinnangut, mis arvestab inimese reaalseid vajadusi. Kui dokumentides räägitakse haigusest kuivade faktidena, siis elus kogevad inimesed iga päev valu, ebamugavust ja toimetulekuraskusi, mida pelgalt paberitega ei ole võimalik tabada.
Puuetega inimeste suurim mure on liikumisvabaduse piiramine, kui neil puudub juurdepääs eritranspordile, tugiisikutele ja abivahenditele. Inimesed ei ole pelgalt täidetud paberid. Sotsiaalvaldkonnas peab valitsema inimkeskne lähenemine, mis suudab reaalselt tuvastada ja rahuldada abivajajate vajadusi.