Menu

Reedest on avatud kõik 405 valimisjaoskonda üle Eesti

  • Kirjutas BNS

Reedest on avatud kõik 405 valimisjaoskonda üle Eesti FOTO: Aigar Nagel

Reedest pühapäevani on avatud kõik 405 valimisjaoskonda üle Eesti ning hääletada saab valija ükskõik millises oma elukohajärgse valimisringkonna valimisjaoskonnas.

Riigikogu valimisnädal algas esmaspäeval kell 9, kui avanes elektrooniline hääletamine. E-hääletamine kestab ööpäevaringselt kuni laupäeva õhtuni kell 20. Elektrooniliseks hääletamiseks tuleb aadressilt www.valimised.ee oma arvutisse laadida valijarakendus. Rakendus avaldatakse avalehel vahetult enne hääletamise algust. Lisaks on vaja internetiühendusega arvutit ning isiku tuvastamiseks ID-kaarti koos ID-kaardi lugejaga või mobiil-ID-d ja PIN-koode. 

Smart-ID-ga e-hääletada ei saa. Samuti pole võimalik hääletada nutiseadmega. Nutitelefoniga saab valija aga 30 minuti jooksul pärast hääletamist kontrollida, kas tema e-hääl on jõudnud valimiste keskserverisse ja väljendab tema tahet korrektselt. Selleks tuleb Google Play või Appstore’i rakenduste poest telefoni laadida „EH kontrollrakendus“. Rakendus tuleks uuendada kõigil, et saada selle värskeim versioon.  

Kui valija tunneb, et e-hääletamise hetkel polnud tema hääletamise turvalisus tagatud, on tal võimalus kuni laupäeva õhtuni oma valikut uuesti e-hääletades muuta. Kui valija on valimistel osalenud nii elektrooniliselt kui ka pabersedeliga, läheb arvesse ainult jaoskonnas tehtud valik. Valijal on võimalik veel ka pühapäevasel valimispäeval jaoskonnas pabersedeliga hääletades oma e-häält muuta. 

Reedest pühapäevani on avatud kõik 405 valimisjaoskonda üle Eesti. Siis saab valija hääletada ükskõik millises oma elukohajärgse valimisringkonna valimisjaoskonnas.

Kui valijal on tervislikel või mõnel muul mõjuval põhjusel raske valimisjaoskonda kohale tulla, saab ta taotleda kodus hääletamist. Selleks tuleb esitada kohalikule omavalitsusele taotlus. Seda saab teha kirjalikult juba praegu. Suulise taotluse saab esitada omavalitsuse määratud telefoninumbril reedel ja laupäeval kella 12-st kuni 20-ni ning pühapäeval kell 9-st kuni 14-ni.

Riigikogu valimistel on Eesti jaotatud 12 ringkonnaks. Valimistel kandideerib 9 erakonda ja 10 üksikkandidaati - kokku 968 kandidaati.

20 PÄEVA ENIMLOETUD