Menu

.      

FOTOD: Karis: mõtet on ehitada 21. sajandi tehnoloogilist piiri

  • Kirjutas BNS

FOTO: Raigo Pajula, Vabariigi Presidendi Kantselei

Idapiiri juba valminud ja rajamata piirilõikudega tutvunud president Alar Karise sõnul ei saa idapiiri ehitamisel teha allahindlust ja mõtet on teha 21. sajandi tehnoloogiline piir.

„Riigikaitse algab valvatud ja kaitstud piirist. Siit algab Eesti ja siit algab Eesti kaitse,“ rõhutas president Alar Karis, kes külastas reedel Piusa kordonit ja tutvus Saatse, Koidula ja Luhamaa piiripunkti tööga ning idapiiri juba valminud ja veel rajamata piirilõikudega. 

FOTO: Raigo Pajula, Vabariigi Presidendi Kantselei

Riigipea sõnul on piirijulgeolek tõusnud kogu meie riigikaitse lahutamatuks osaks, mis tähendab, et idapiiri tugevaks ehitamisel ei saa teha allahindlust: „Piir peab pidama ja me peame nägema, mis toimub piiri ümber nii maal kui ka õhus.“ 

„Mõtet on ehitada tõesti 21. sajandi nii-öelda tehnoloogilist piiri, mitte 20. sajandi lihtsat füüsilist tõket. Idapiiri video- ja seirevalve täismahus väljaarendamine, sealhulgas droonituvastussüsteemid maksavad küll palju, aga nende puudumise hind võib osutuda mõõtmatult kallimaks," lausus riigipea.

FOTO: Raigo Pajula, Vabariigi Presidendi Kantselei

Riigipea tunnustas kõiki piiril töötavaid inimesi, kelle asjatundlikkus, kohusetunne ja kogemused hoiavad piiri valvatuna ja Eesti turvalisena. „Kordan üle: meil tuleb jätkuvalt näha vaeva, et politseinike ja päästetöötajate palgad oleksid konkurentsivõimelised ning nende varustus ja töötingimused kaasaegsed,“ lisas ta.

„Migratsioon on relv, mida Venemaa ja Valgevene on korduvalt kasutanud ja kasutavad ka praegu meie lõunanaabrite vastu. Eesti politseinikud ja piirivalvurid on mitmel puhul liitlastele appi läinud, ka praegu töötab ESTPOL-i kaheteistliikmeline meeskond Lätis,“ ütles president Karis. 

FOTO: Raigo Pajula, Vabariigi Presidendi Kantselei

Riigipea sõnul on meie vastased leidlikud kasutama erinevaid survemeetmeid, lisaks migratsioonile ka selliseid, mida praegu ehk ei oskagi ette ennustada. „Hiljutised juhtumid Rumeenias ja Bulgaarias näitavad, et droonid võivad meiegi piiridel tekitada täiendava väljakutse. Me teame seda ja vastavad arendused on töös, et tõsta droonide tuvastamise ja neutraliseerimise võimekust,“ ütles president Karis.

President Karis külastas reedel ka politsei- ja piirivalveameti lennusalka, mille kaks lennukit ja kolm kopterit teevad pääste- ja sanitaarlende, patrull-lende piirirežiimi tagamiseks, keskkonna-alaseid patrull- ja vaatluslende, keemia- ja kiirgusluuret, metsa- ja rabatulekahjude eirelende, jää- ja agroluuret, aga on osalenud ka paljude metsa eksinud inimeste otsimisel.

Viie aasta jooksul on lennusalga lennukid ja kopterid päästnud sadakond inimest ning on osalenud ka mitmete metsa- ja rabatulekahjude kustutamisel. 

20 PÄEVA ENIMLOETUD