Alates teisipäevast saavad lapsevanemad oma väikelapsi rotaviiruse vastu tasuta vaktsineerida.
Väikelaste vaktsineerimist rotaviirusnakkuse vastu viivad immuniseerimiskava järgi läbi perearstid, selgitas sotsiaalministeeriumi rahvaterviseosakonna nõunik Martin Kadai BNS-ile. Immuniseerimiskava täitmise ja immuniseerimise korraldamise nõuetest kinnipidamise üle teeb järelevalvet terviseamet, samuti korraldab amet vaktsineerimistega hõlmatuse seiret ja koostab maakondlikul ja riiklikul tasandil statistikat laste vaktsineerimiste kohta. "Ideaalis võiksid kõik väikelapsed olla vaktsineeritud rotaviirusnakkuse vastu, kuid reaalsuses seda saavutada pole võimalik, sest vaktsineerimine on vabatahtlik," tõdes Kadai. "Riiklik eesmärk on saavutada võimalikult kiiresti vähemalt 95 protsendi vaktsineerimisega hõlmatus iga sünnikohordi kohta," lisas ta.
Läbiviidud riigihankena hankis riik kokku 60 000 rotaviirusnakkuse vaktsiini doosi, mille tarned toimuvad kolmes erinevas jaos. Vaktsiinikoguste planeerimisel võeti aluseks statistikaameti andmed väikelaste arvu kohta Eestis. Esimene hanke kogus on planeeritud nii, et see kataks kogu vajaduse rohkem kui üheks aastaks. Hanke tulemusel võetakse kasutusele vaktsiin RotaTeq, mille vaktsineerimiskuur koosneb kokku kolmest doosist. Ühele lapsele on ette nähtud kolm vaktsiinidoosi kindlate intervallide tagant täieliku immuunsuse tekkimiseks. Rotaviirusnakkuse vastu vaktsineerimisel on väga kindlad vanuselised piirangud – vaktsineerimisega võib alustada alates lapse kuuendast elunädalast ning Eestis ei soovita terviseamet enam alustada vaktsineerimisega, kui laps on vanem kui kolm kuud. Vaktsiini näol on tegemist suukaudse vaktsiiniga.
Rotaviiruse vaktsiini on paljud lapsevanemad oma raha eest ka seni kasutanud, aga nüüdsest on võtnud riik selle kompenseeritavate vaktsiinide nimekirja, mis tähendab, et see on lapsevanemale tasuta.
Rotaviirus ise on ohtlik just väikelastele, sest põhjustab neile raske kuluga mao-soolepõletikke. Ägeda oksendamise ja vesise kõhulahtisuse tõttu võib väikelastel kiiresti kujuneda ohtlik vedelikuvaegus, mille tõttu vajavad nad sageli haiglaravi. Vaktsineerimine aitab edaspidi ära hoida haiguspuhanguid väikelaste kollektiivides ja tegelikult vähendab tulevikus ka vanemate töölt puudumise vajadust lapse haiguse tõttu. Rotaviirusega nakatunud lapse hooldamine ja põetamine kestab reeglina terve nädala.