Riik hakkab koostama uut vägivalla vähendamise arengukava

Pilt on illustratiivne FOTO: VTValitsus kiitis neljapäevasel istungil heaks justiitsministri ettepaneku algatada uue vägivalla vähendamise arengukava 2015-2020 koostamine.

Koostatava arengukava üldeesmärk on ennetada vägivalda ja vähendada teisest ohvristumist, uus arengukava keskendub lastega seotud vägivalla, soolise, seal hulgas naistevastase vägivalla, perevägivalla ja inimkaubanduse ennetamisele ja vähendamisele, teatas BNS-ile valitsuse pressiesindaja.

"Meie ühiskonnas on endiselt levinud suhtumine, et perevägivald on iga pere siseasi ning sõpradel, tuttavatel ja naabritel sellega asja pole. Niisamuti kiputakse ikka ja jälle nentima, et ju on ohver juhtunus ise süüdi – seda hoolimata asjaolust, et perevägivalda peab enamik elanikke kuriteoks,“ ütles justiitsminister Andres Anvelt ministeeriumi pressiesindaja vahendusel.

„Perevägivallaga tegelemisel pean oluliseks pöörata senisest enam tähelepanu lastele. Just lapsepõlves kogetu mõjutab uuringute kohaselt inimese elu ja käitumist täiskasvanuna. 2013. aastal oli vähemalt viiendikul juhtumitest laps peretüli osaline, 13 protsendil juhtumitest oli laps ohvriks. Sellised numbrid on murettekitavad,“ sõnas minister.

Kui praegu kehtiv, aastal 2014 lõpev arengukava keskendub peamiselt tagajärgedega tegelemisele, on uues kavas suurem rõhuasetus ennetusel ja ohvrite toetamisel vastavalt iga sihtgrupi vajadustele.

Arengukava üldeesmärgi saavutamiseks nähakse ette kuus võimalikku meedet: vägivalda taunivate sotsiaalsete normide ja hoiakute kujundamine ühiskonnas, laste ja noorte vägivallast teadlikkuse ja eluoskuste suurendamine, vägivallajuhtumite parem märkamine ja neile reageerimine, vägivallaohvrite abistamine, teenuste pakkumine vägivallakurjategijatele retsidiivsuse vähendamiseks ning uuringud ja seire.

Uue arengukava koostamist hakkab koordineerima justiitsministeerium ning selle väljatöötamises osalevad haridus- ja teadusministeerium, kultuuriministeerium, majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, siseministeerium, sotsiaalministeerium, rahandusministeerium, välisministeerium ning riigikantselei. Arengukava koostamisse kaasatakse omavalitsusliidud, vabaühendused, noorteühendused ning teised asutused ja eksperdid.

Arengukava valitsusele heakskiitmiseks esitamise tähtaeg on tänavu detsember.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD