Uuring: tööandjad ei otsi tööjõupuudusele lahendust palgatõusust

FOTO: VTTööandjad ei otsi tööjõupuudusele lahendust esmajärjekorras palgatõusust, vaid pigem töökoha maine parandamisest, töö ümberkorraldamisest või efektiivsuse suurendamisest tehnoloogia abiga, kirjutab Äripäev.

Värskest Palgainfo Agentuuri tööturu- ja palgauuringust selgus, et palgatõusu tempos suuri muutusi ei ole, kuid tööandjate suurim väljakutse on endiselt tööjõupuudus.

"Suurim üllatus tänavuses uuringus on see, et üllatusi ei ole," kommenteeris Palgainfo Agentuuri juht ja analüütik Kadri Seeder. "Palganumbrid on paigale jäänud. Tööandjad ütlevad, et põhipalku on korrigeeritud, aga üldnumbrid on suhteliselt paigale jäänud."

Poolte vastajate kättesaadav töötasu jäi aprillis 560 ja 1020 euro vahele, aasta tagasi samal ajal oli see vahemik 525–1022 eurot. Keskmine töötajate märgitud netopalga muutus jäi seega 40–50 euro piiresse ehk 6–16 protsendi ringi, kõige sagedamini märgiti töötasu kasvu suuruseks 100 eurot.

"Keskmise netopalga kasv on protsendina suur, aga tegelikult summana ei ole see märkimisväärne. Soome 1–2-protsendine palgatõus on summana sama suur, kui meil on 7–9 protsenti," märkis Seeder.

Selle aasta mais tehtud küsitluses osales 320 tööandjat ja 13 396 töötajat.

Kõige rohkem töötajaid, kelle netotöötasu oli aastaga kasvanud, oli ametis riigi- ja kohaliku omavalitsuse, hariduse ja panganduse valdkonnas, vähem ehituse, kinnisvara ja põllumajanduse valdkonnas, selgub uuringust.

Kütusefirma Alexela Oil tegevjuhi Ain Kuusiku sõnul on nende ettevõttes palk tänavu tõusnud rohkem, kui riik ette nägi. "Tippjuhte me motiveerime ettevõttes nii, et teenitud kasumist moodustame fondi, mis läheb jagamisele vastavalt panusele."

Eesti Tarbijateühistute Keskühistu (ETK) juht Jaanus Vihand ütles, et palgad tõusevad neil kogu aeg vastavalt nõudmise ja pakkumise tasakaalule. "Meil on üle grupi keskmine palgatõus olnud üle 10 protsendi," kommenteeris ta. "Jaekaubanduses

tõusevad praegu palgad protsentuaalselt rohkem kui teistes valdkondades."

{fcomment}


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD