Võru maavanem Andres Kõiv võttis vastu „Võru maakonnaplaneeringu 2030+“, mis soovitab kahaneva rahvastiku tingimustes tugevdada olemasolevaid keskuseid.
Avalikule väljapanekule suunatud planeering on maakonna ruumilise planeerimise alusdokument, mis kirjeldab maakonna asustusloogikat, teenusepiirkondasid, plaanitavaid olulisemaid arendusi jm järgnevate kümnendite jooksul. „Kui sündimus oluliselt ei tõuse, seisab kogu Eesti silmitsi elanikkonna vähenemisega. Nii ka Võrumaa. Maakonnaplaneeringu eesmärk on luua ruumistruktuur, mis tagab tasakaalustatud arengu ja hea elukvaliteedi olukorras, kus rahvaarv väheneb,“ rääkis maavanem Andres Kõiv, lisades, et kahanemisest tingitud märksõnad on kompaktsus, paindlikud lahendused ja mugavad ühendused keskustega.
Vastamaks küsimusele, kas ja kuidas Võrumaa elanikud ka kümne aasta pärast jõuavad vajalike teenusteni, on planeeringus loetletud maakonna keskused erinevate tasemete kaupa ning määratletud minimaalne teenuste loetelu, mida on soovitav antud keskuses pakkuda. Maakonnaplaneeringus on eraldi keskuste tasemetena välja toodud maakonna, piirkonna, kohalikud ja lähikeskused. Keskuste määramise eesmärgiks on tagada kogu maakonnas töökohtade ning teenuste kättesaadavus ning seeläbi hea elukvaliteet nii linnades kui maapiirkondades.
Kuna Võru maakonnas pole suuremat arendussurvet ning elanike arv valdavalt kahaneb, soovitab maakonnaplaneering keskenduda olemasolevate keskuste tugevdamisele töökohtade ja teenuste pakkujatena. Olemasolevate keskuste elujõulisuse säilimine on oluliseks tagatiseks elukvaliteedi tagamisel ka maalises piirkonnas, leitakse planeeringus.
Ühistranspordi korraldamise osas soovitab maakonnaplaneering järgida põhimõtet, et transpordiühendus maakonna suuremate keskuste vahel oleks tagatud, sidustades suurte keskustega ka väiksemaid ja kaugemaid keskuseid. Hajusa asustusega piirkondade paindlikumaks teenindamiseks soovitab planeering soodustada ka nõudetranspordi väljaarendamist.
Oluline osa maakonnaplaneeringust puudutab ka Võrumaa elukeskkonna väärtusi ning nende kaitsmise meetmeid. Võrumaa väärtuslikud maastikud on algselt määratud maakonna teemaplaneeringuga „Asustust ja maakasutust suunavad keskkonnatingimused“. Seal on nimetatud 27 piirkonda üle Võrumaa, mis eristuvad oma erilise miljööga. Planeeringuga kaasajastatakse ja täiendatakse väärtuslike maastike kasutustingimusi, mis tagab piirkonna tugevuseks olevate väärtuste läbimõeldud hoidmist. Samuti kirjeldab maakonnaplaneering põhimõtteid, kuidas hoida kultuurimälestisi ning rohevõrgustikku.
Maakonnaplaneeringu ja selle keskkonnamõjude strateegilise hindamise (KSH) aruande kohta saab ettepanekuid, vastuväiteid ja küsimusi esitada kirjalikult kuni 29. veebruarini e-posti aadressil