Salasigaretid moodustavad üleriigilisest sigaretiturust 12,6 protsenti, mis on oluline langus võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, kui salakauba turuosa oli 18,8 protsenti, selgus turu-uuringu firma Nielseni tühja paki uuringust.
Eelmise aasta septembrikuus erinevates Eesti linnades läbiviidud uuring andis ülevaate ebaseaduslike ning välismaiste sigarettide tarbimissagedusest Eestis, näidates, et salakaupa tarbitakse suurimatest kogustes endiselt Põhja-Eesti linnades, teatas tubakatootjate assotsiatsioon.
Salasigarettide esinemissagedus on endiselt suurim Narvas 30,9 protsendiga. Järgnevad Sillamäe 30,6 protsendiga, Võru 26 protsendiga, Kohtla-Järve samuti 26 protsendiga ja Jõhvi 21,6 protsendiga. Üleüldine tarbimine on vähenenud 6,2 protsendipunkti võrreldes eelmise aasta sama perioodiga ning 4,8 protsendipunkti võrreldes 2015. aasta esimese poolaasta uuringutulemustega.
40 protsenti maksumärkideta sigarettidest pärineb Valgevenest, asendades Venemaad kui suurimat taoliste sigarettide laekumiste allikat. Valgevenele järgnevad Venemaa 32,4-protsendise osakaaluga ning maksuvabad sigaretid 15,1-protsendise osakaaluga.
Valgevene ja maksuvabade sigarettide osakaal on suurenenud vastavalt 9,4 ja 2,9 protsendipunkti, samal ajal kui Venemaa osakaal on langenud 17,7 protsendipunkti. Üleüldises plaanis on olukord võrreldes 2013. aastaga paranenud peaaegu poole võrra, kui ebaseaduslikud sigaretid moodustasid 24 protsenti üleriigilisest tubakaturust.
"Maksu- ja Tolliamet väärib ilmselgelt oma tubli töö eest kiitust, mis peegeldub salakauba turuosa üleriigilises olulises languses. Majanduslikult pingelistel aegadel peavad need jõupingutused jätkuma, sest kuritegelikud rühmitused jätkavad hinnatundlike tarbijate otsimist kõikjal. Muret tekitavad on ka sotsiaalministri plaanid keelata tubakatoodete väljapanek müügikohtades, sest see töötab vastu maksuameti pingutustele teha järelevalvet õiguslikule müügile ning võib lihtsustada salakauba müüki," sõnas Tubakatootjate Eesti Assotsiatsiooni esimees Taavi Salumets.
Maksu- ja tolliameti tolliosakonna juhataja Urmas Koidu selgitas, et tänu mitmeaastasele tööle on salaturu osakaalu poole võrra vähendamine juba käegakatsutav reaalsus: "Siiski ei saa väita, et võttes arvesse eelseisvaid maksutõuse, salaturg ise sellele tasemele pidama jääb."
Salasigarettideks peetakse võõramaiste märkidega suitsupakke, millel pole Eesti maksumärke, kuid ka võltsitud toodangut. Võltsitud tooted moodustavad salakaubast 0,9 protsenti. Kaubamärgid, mis on esindatud vaid välismaiste maksumärkidega, moodustavad 6,1 protsenti kogutud sigaretipakkidest.
Turu-uuringu firma Nielsen koostab uuringut kaks korda aastas. Viimane uuring viidi läbi 14 Eesti linnas ning kokku koguti 3300 sigaretipakki. Kogutud sigaretipakkide arv oli proportsionaalne linna elanike ja kogu rahvastiku arvuga. Uuring viidi läbi ajavahemikul 23. september - 28. september 2015.
Metodoloogia on kooskõlastatud Euroopa Pettustevastase Ametiga (OLAF) ja uuringu finantseerimisel osalesid neli suurimat tubakatootjat: British American Tobacco, Imperial Tobacco Limited, Japan Tobaco International, Philip Morris International.