Euroopa Liidu (EL) regulatsioonist tulenevalt piiratakse täiendavalt madala turvalisusega autentimisvahendiste kasutamist, mille tulemusena vähendatakse paroolikaartide päevalimiite, paroolikaartide asenduseks luuakse mobiilipõhiseid koodigenereerimislahendusi.
"Paroolikaartide puhul on tegemist laialt kasutatava autentimisvahendiga, mida kasutab ligi pool pankade eraklientidest. Paroolikaartide kopeeritavusest tulenevate probleemide tõttu oleme nende kasutamise kärpimisele suunatud meetmena seni vähendanud paroolikaartidega teostatavate tehingute limiiti," ütles Eesti Pangaliidu nõunik Enn Riisalu BNS-ile. Tulenevalt EL-i regulatsioonist väheneb täna valdavalt 200 eurone päevalimiit tõenäoliselt veelgi ja seda 150 eurole, täpne muudatuse toimumise aeg sõltub EL-i õiguse Eestis jõustumise ajakavast, kuid jääb ilmselt 2017. aastasse.
"Nordea liigub teiste pankadele samas teadmises ja rütmis, et paroolikaardid asendada turvalisemate autentimisvahenditega. Esialgne plaan on selline, et üleminek peab olema toimunud järgmise aasta esimeseks pooleks. Hetkel kasutavad Eestis alla poolte eraklientidest koodikaarte," ütles Nordea panga kommunikatsioonijuht Jane-Liina Liiv BNS-ile.
"Koodikaart ei vasta sageli enam klientide vajadustele – seda pole mugav kasutada mobiilipangas ning see ei võimalda suuremaid ülekandeid. Ka ei vasta koodikaart kõigile tulevastele turvalisuse nõuetele. Seetõttu soovitame juba täna klientidel võtta kasutusele Mobiil-ID või ID-kaart," ütles Swedbanki pressiesindaja Mart Siilivask.
"Paroolikaart on endiselt enimkasutatav vahend internetipanka sisenemisel. Samas on valdaval osal klientidest olemas ka võimekus kasutada ID-kaarti ning järjest kasvab Mobiil-ID kasutamine. Paljud kliendid kasutavad täna ka paroolikaarti paralleelselt M-ID või ID kaardiga," lisas Siilivask.
Riisalu sõnul paroolikaartidele hetkel hea alternatiiv puudub, ettevalmistuses on telefonirakendus, mille kasutamine oleks tasuta ning mis genereeriks paroolid turvaliselt, sarnasena paroolikalkulaatoritega.
"Nordeal on olemas ka juba oma uus lahendus, "Nordea code app", mis on telefonipõhine rakendus ja lisaks ka füüsiline digivõti ehk "code generator", millega genereeritakse unikaalseid koode. Need uued lahendused on olemas hetkel Baltikumist Leedu Nordeas, järgmisena rakendatatakse need Eestis ja Lätis," lisas Jane-Liina Liiv.
Eestis on Riisalu sõnul paroolikaartide madalast turvalisusest tulenevate riskide maandamisega tegeletud seni peaasjalikult nendega seotud toimingute limiteerimise kaudu, tulenevalt tänaseks juba madalale viidud limiitidest, ei ole siinsete pankade paroolikaarte kasutavate klientide ründamine kurjategijatele kuigi atraktiivne ning paroolikaartide varguse või kopeerimisega seotud kuritegevus ei ole seni osutunud kuigi oluliseks ohuks.
ehee, pangajunnid jälle mõelnud triki ... äkki saaks kuidagi sundida inimesi tarbima rohkem ja äkki keegi maksaks teenustasusid kasvõi 10 senti enam.
pangajunnid - ise olete seda teinud, et rahvas teist eemal hoiab ja võimalikult vähe tegemist tahab teha.pole see eu direktiiv mingi teema ja turvalisus on pankade oma asi ...