Elektrilevi võrgutasud tõusevad jaanuarist seitse protsenti

pilt on illustratiivneKonkurentsiamet kooskõlastas neljapäeval uuest aastast jõustuvad jaotusvõrguettevõtte Elektrilevi võrgutasud, mis tõusevad tulenevalt põhivõrguettevõtja Eleringi muutunud hinnast ja avatud elektriturul kallinevast kaoenergiast 1. jaanuarist keskmiselt 0,25 sendi võrra kilovatt-tunni kohta ehk ligikaudu seitse protsenti.

Elektrilevi võrgutasu ligikaudu seitsmeprotsendine tõus sisaldab ka Eleringi hinnamuutuse mõju. Keskmisele kodukliendile, kes tarbib aastas elektrit 2700 kilovatt-tundi, tähendab see elektriarve suurenemist keskmiselt ühe euro võrra kuus, teatas Elektrilevi.

Elektrilevi keskmise võrgutasu muutusest 0,16 senti kilovatt-tunni kohta on tingitud kallinevast Eleringi ülekandeteenusest, mis moodustab Elektrilevi võrgutasu maksumusest ligikaudu kolmandiku. Ülejäänud 0,09 senti kilovatt-tunni kohta on põhjustatud suurenevatest kuludest kaoenergiale, kuna võrgu kao katmiseks tuleb võrguettevõtjal uuest aastast elektrit osta avatud turult.

Mõlemad hinnamuutuse põhjused on Elektrilevi jaoks ettevõtte välised kulud, mille muutumisel näeb metoodika ette võrgutasu korrigeerimise muutunud kulude võrra.

Elektrivõrgu kadu tekib valdavas osas füüsikalistel põhjustel, kuna elektri ülekandmisel eraldub osa energiast soojusena. Lisaks põhjustavad kadu elektrivargused, mille vähendamisel on Elektrilevi teinud olulisi edusamme. Kao osakaal Elektrilevi võrgus on praegu ligikaudu kuus protsenti, mis on enam kui kaks korda vähem kui 10 aastat tagasi.

Võrguteenuse maksumus moodustab praegusest suletud turu keskmisest elektriarvest ligikaudu kolmandiku ja see jääb ka avatud elektriturul riigi kontrolli alla. Tulenevalt võrgutasude arvutamise põhimõtetest võib Elektrilevi võrgutasu muutuda mitu korda aastas.

Uute võrgutasude hinnakirjad avaldab Elektrilevi oma kodulehel ja üleriiklikus päevalehes 29. septembril.

Elektrilevi haldab ligikaudu 61 000 kilomeetrit elektriliine ja enam kui 22 000 alajaama. 2011. aastal investeeris Elektrilevi võrku 73 miljonit eurot, sel aastal on kavandatud investeeringumahuks 97 miljonit eurot. Elektrivõrgu parandamisse on ettevõte igal aastal suunanud kogu ärikasumi.

12-09-27 - Juhan Parts: ära tuleks oodata ka teiste elektrimüüjate hinnapakkumised

12-09-26 - Elektrimüüja Energia 220 avalikustas kolmapäeval oma hinnapaketid

11-09-22 - Jaotusvõrk paneb elektri hinnatõusu raha uutesse arvestitesse

12-09-15 - Elektrituru avanemine toob konkurentsi ja hinnatõusu

12-07-12 - Elektrimüüja: elektri kilovatt-tund võib kallineda 1–2 sendi võrra

12-06-13 - Parts lubab leevendada elektri hinnatõusu toimetulekutoetustega

11-10-13 - Mis on tark elektrivõrk?

Comments  
  +1
Palun lõpetage rahva lollitamine oma 7% hinnatõusuga. Minimaalselt tõuseb elektrihind 28 %, aga ka see on ainult ajutiselt, selleks, et hoida ära rahva suuremat pahameelt.Kuigi valitsus kinnitas, et võrguteenus ei tõuse, tõuseb see siiski ka vähemalt 7% + maksude tõus. Mitte ei saa aru, miks valitsus peab dividende EE-st ca 200 miljonit välja võtma, kui elektrijaamad ja jaotusvõrk vajab uuendamist. Kus on valitsuse ja nõukogu mõistus???

 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD