Uuring: eluasemelaen on 19 protsendil Eesti elanikest

Swedbanki eraisikute rahaasjade teabekeskuse ja Eesti konjunktuuriinstituudi koostöös läbi viidud uuringust selgub, et eluaseme laenu on võtnud 19 protsenti küsitlustele vastanud inimestest.

Oktoobris läbiviidud uuringust selgub, et krediitkaarti on kasutanud 12 protsenti ning autoliising või mootorratta liising on 10 protsendil vastanutest. Mehed võtavad sagedamini autoliisingu, kodulaenu ja järelmaksu ning naised krediitkaardi või väikelaenu. Laenu ei võta meelsasti vanemaealised inimesed, kuid kõige populaarsem on nende hulgas järelmaks, teatas pank.

Tänavu sügisel oli uuringu järgi Eestis laene 43 protsendil elanikest ja 57 protsendil pole ühtegi laenu. Oktoobris läbiviidud uuringus osales 800 inimest alates vanuses alates 16. eluaastast.

Inimesed, kellel polnud küsitluse ajal mitte ühtegi laenu, põhjendasid seda valdavalt põhimõttekindluse või vajaduse puudumisega. Iga kaheksas oli laenu tagasi maksnud ja iga kümnes oleks potentsiaalne laenuvõtja, kui seda neile antaks.

Psühholoogilist kartust laenu võtmise ees tunnistas kaheksa protsenti küsitlusele vastanutest. Laenu pole võetud ka muudel ratsionaalsetel põhjustel. Näiteks rahapuudusel ei olda suutelised laenu tagasi maksma, abikaasal on juba laen ja järgmine tekitaks pere eelarvele liiga suure koormuse.

Uuringu kohaselt jääb enamiku küsitletud Eesti inimeste laenukohustuste määr 30 protsendi piiresse sissetulekust, seega ei teki valdaval osal laenuvõtjatest tagasimaksmisega probleeme. Samas iga kaheksas pingutab laenu tagasimaksmisega sageli ning kaks protsenti laenu võtnutest suudab laenu tagasi maksta vaid väga suurte pingutustega või üldse mitte.

Lisaks töötutele on riskigrupis ka pered, kelle netosissetulek jääb alla 400 euro ning pensionärid, kodused ja õppijad. Raskused kipuvad sagedamini esinema ka vene keelt kõneleva elanikkonna seas.

Enam kui iga teine uuringus osalenud laenuvõtja tunnistas, et pole endale ootamatute olukordade puhuks sääste varunud. Laenudeta elanikest on eri võimalusi kasutades vähem või rohkem end kindlustanud kolmandik.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD