Kümneid miljoneid varastanud küberkurjategijad said raha ka Eestist

Foto: Aigar Nagel

Rahvusvaheline küberkurjategijate jõuk pani toime ulatuslike mõõtmetega pangavarguse, röövides kahe operatsiooni käigus maailma 27 riigist 45 miljonit Ameerika Ühendriikide dollarit, kurjategijad said raha ka Eesti pankadest.

 

Küberkurjategijad tungisid deebetkaardikompaniide andmebaasidesse, tühistades kaartide väljavõtulimiite ja võttes automaatidest piiramatult raha välja, teatasid USA võimud neljapäeval. Ulatuslik sularaharööv viidi läbi mõne tunniga, ütles New Yorgi Brooklyni prokuratuuri esindaja.

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) pressiesindaja ütles BNS-ile, et Ameerika Ühendriigid ei ole kriminaalpolitseile selle juhtumiga seoses õigusabipalvet esitanud. PPA kriminaalpolitsei valdkonna pressiesindaja Kaarel Kuusk ütles BNS-ile, et Eestis selle juhtumi uurimiseks kriminaalmenetlust alustatud ei ole ja seega ei saa Eesti õiguskaitseorganid juhtunut kommenteerida.

Prokurörid on esitanud süüdistuse kaheksale inimesele, keda peetakse rööviplaanide väljatöötajateks New Yorgis. Rööv ise toimus 27 riigis, kuid röövijate New Yorgi tuumik pumpas väidetavalt sularahaautomaatidest välja 2,8 miljonit dollarit ja neid ootab süüdistus vandenõus pettuse ja rahapesu teostamiseks.

Kaheksast kahtlusalusest seitse on kinni peetud, ütles prokuratuur. Kaheksas, jõugu juht Alberto Yusi Lajud-Pena, keda tuntakse hüüdnimede "Prime" ja "Albertico" all, olevat väidetavalt kahe nädala eest tapetud.

"Kahtlusalused ja nende kaasosalised võtsid osa ulatuslikust 21. sajandi pangaröövist, mis viidi läbi internetis ja ulatus üle kogu maailma," ütles prokurör Loretta Lynch. Kurjategijad nimetavad seesugust pangaröövi "piiramatuks operatsiooniks" ja väidetavalt viidi neid läbi kaks: möödunud aasta 22. detsembril ja tänavu 19.- 20. veebruaril.

Operatsiooni esimeses faasis, mis kestis mitu kuud, tungisid häkkerid krediitkaardifirmade andmebaasidesse ja võtsid käsile eelmakstud deebetkaardid, mida kasutavad sageli ettevõtted ja abiorganisatsioonid. Süsteemi sisse tunginud, võtsid häkkerid maha pankade kehtestatud sularaha väljavõtupiirangud.

Seejärel jagati kaardinumbrid erinevates riikides tegutsevatele agentidele, kes kandsid andmed suvalistele magnetribaga kaartidele nagu näiteks kinkekaardid. Seejärel varustati kaardiomanikud varastatud PIN-koodidega ja nad võisid asuda automaatidest raha välja võtma.

Esimese röövi märklaud oli RAKBANK Araabia Ühendemiraatides. Selle operatsiooni tulemusena võeti 20 riigis välja viis miljonit dollarit.

Teise rünnakuga tungiti Omaanis asuvasse Bank Muscatisse ning rööviti 10 tunni ja 36 000 tehinguga 24 riigis 40 miljonit dollarit.

USA prokuröride sõnul viidi operatsioon läbi ülimalt professionaalselt ja "kirurgi täpsusega". Varastatud raha asuti kiiresti pesema, milleks avati arve ühes Miami pangas, kuid osteti ka luksusautosid ja isegi kelli.

Rahvusvaheline küberpangarööv hõlmas rohkem kui kümmet riiki nagu Belgia, Suurbritannia, Kanada, Dominikaani Vabariik, Eesti, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Jaapan, Läti, Malaisia, Mehhiko, Rumeenia, Hispaania, Tai ja Araabia Ühendemiraadid.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD