Kiiret palgatõusu takistab konkurentsivõime ja tootlikkus

Palgasurve on tänaseks tööturul kasvanud märgatavalt, kuid samas takistab kiiret palgatõusu ettevõtete konkurentsivõime ja tootlikkus, sest isegi palkade 5-6-protsendiline tõus tähendab tööandajate jaoks olulist kulude suurenemist, leidsid ettevõtjad neljapäevasel Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse ja president Toomas Hendrik Ilvese kohtumisel

Kaubanduskoja juhatuse esimehe Toomas Lumani sõnul jääb vastuolu ootuste ja võimaluste vahel püsima alati ning kahjuks tuleb nentida, et kuigi ettevõtjad püüdlevad pidevalt efektiivsema tootmise ja suurema lisandväärtuse loomise suunas, ei toimu sellised muudatused üleöö.

"Inimlikult on täiesti mõistetav, et isegi kui palk peaks tõusma 5-6 protsenti, on töötaja jaoks absoluutnumbreid vaadates tegemist alati väiksema tõusuga kui mistahes muutus tarbekaupade või elektri hinnatõusus ja sealt nähtavates numbrites," rääkis Luman koja teates.

"Tööandja jaoks tähendab aga selline palkade kasv olulist kulude suurenemist, sest lisanduvad ka tööjõumaksud ning selle kõige kate saab tulla kokkuvõttes ikkagi kellegi arvelt – kas toodetakse rohkem või müüakse tooteid kallimalt, olgu siis koduturul või eksportturgudel," lisas ta.

Luman lisas, et ettevõtjate hinnangul oleks üheks esmaseks meetmeks, millega ka riik saaks aidata kaasa inimeste palgakasvule ning mõjutada just madalama sissetulekuga inimeste majanduslikku olukorda, suurendada tulumaksuvaba miinimumi, tõstes seda juba järgmisest aastast.

Lisaks olid kohtumisel kõne all ka maksupettustega seonduv ning arvestades eesseisvat riigivisiiti Leetu ka Eesti ettevõtjate huvid seal.

Maksupettustega seoses tõdeti ühiselt, et teema on jätkuvalt oluline ning vajalik on analüüsipõhine tegutsemine, kuid kindlasti on väär lasta viimati avaldatud statistikast jätta muljet nagu tegeleks suur osa Eesti ettevõtetest mingil viisil maksupettustega või varimajandusega.

Traditsioonilisel lõunakohtumisel arutasid kaubandus-tööstuskoja esindajad ja president Ilves neljapäeval aktuaalseid majandusteemasid ning värsket inimarengu aruannet.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD