Organisatsioonid juhivad tähelepanu noorte alkoholi kättesaadavusele

Alkoholi tekitatud kahjude ennetamiseks ja vähendamiseks võimalusi otsivad üheksa organisatsiooni juhivad kohalikele omavalitsustele suunatud tegevusettepanekutes enim tähelepanu laste ja noorte alkoholi kättesaadavuse piiramisele.

Terve Eesti Sihtasutus, Eesti Psühhiaatrite Selts, Tartu Ülikooli Kliinikumi Meestekliinik, Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts, Domus Dorpatensis, Eesti Väitlusselts, Eesti Onkoloogide Liit, Eesti Skautide Ühing ja MTÜ Eesti Liikluskäitumise Arenduskeskus esitasid teisipäeval Eesti omavalitustele kokku seitse tegevusettepanekut, mis on suunatud alkoholi tekitatud kahjude ennetamiseks ja vähendamiseks, teatas Terve Eesti Sihtasutuse esindaja BNS-ile.

Organisatsioonide ettepanek omavalitsustele on teha lastele ja noortele alkoholist kättesaadavamaks läbimõeldud huviharidus. Kohalikud omavalitsused peaksid võimaldama noortele huvitegevusi kunstide, spordi, teaduse ja tehnika vallas, samuti võiks arendada koolides alkoholivaba ja õpilasi toetava kasvukeskkonna põhimõtteid.

Lisaks pakuvad organisatsioonid alkoholi müügi piiramist avalikel üritustel, kus saavad osaleda lapsed. "Kohalik omavalitsus saab väljastada alkoholi müügiloa vaid selliste avalike ürituste puhul, kus lastel pole võimalik osaleda. Samuti võiks tõhustada koostööd korrakaitseorganite ja kaupmeestega, piiramaks alkoholimüüki alaealistele. Kohalik omavalitsus saab tagada, et tema territooriumil asuvad alkoholi müügipunktid ei müü alkoholi alaealistele," märgivad ühendused.

Ka leiavad organisatsioonid, et alkoholi müük võiks lõppeda tund ennem baaride sulgemist. Nii on võimalik vähendada meelelahutusasutustes ja nende ümbruses esinevaid õnnetusi, vägivallajuhtumeid ja väärtegusid.

Lisaks peaksid omavalitused ühenduste hinnangul rõhuma sisulisele koostööle naaber-omavalitsustega alkoholikeskkonna korrastamisel. Eesti puhul tuleb arvestada, et kohalikud omavalitsused on enamasti väikesed ning vahemaad eri omavalitsuste kaupluste, meelelahutusürituste või -asutuste vahel on väga lühikesed. Seega ei pruugi olla väga mõistlik kehtestada vastavad piirangud väiksemal omavalitsusel üksinda vaid just koos ümbritsevate valdade või linnadega, leiavad organisatsioonid.

Ühtlasi kutsuvad organisatsioonid valijaid kohalike omavalitsuste valimistel hääletama erakondade ja valimisliitude poolt, kes avaldavad selget valmisolekut alkoholi liigtarbimist ja sellest tulenevaid kahjusid vähendada. 


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD